05 Јуни, 2020
0.0223

НАСЛОВИ ВО ФРАНЦУСКИТЕ МЕДИУМИ: „Париз осамен во Брисел“, „Франција внесе студ на Балканот“

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2019

„Позицијата на Франција предизвика револт кај некои членки на ЕУ“, „Париз е осамен во Брисел“, „Париз го блокира пристапувањето на Северна Македонија и Албанија“, пишуваат француските медиуми.

„Проширување на ЕУ, Франција внесе студ на Балканот“, пишуваат франуските новинари. 

Сите текстови се со анализа за тоа кои се ставовите на видни политичари на ЕУ, и што бара францускиот претседател, Емануел Макрон. 

Но, се додава дека до крајот на неделата ќе се знае што понатаму со овие две земји, дали ќе добијат датум за преговори или не. 

Германската канцеларка, Ангела Меркел изјави дека шансите за датум не се добри. 

Францускиот претседател Емануел Макрон се залага за реформи во ЕУ, па дури потоа проширување. 

Можеби ќе ве интересира

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

Двајца доктори од Аџибадем Систина позитивни на корона вирусот

Двајца доктори од Аџибадем Систина позитивни на корона вирусот