18 Ноември, 2019
0.0212

Настапот на Мадона не и се бендиса на израелска министерка, а има и причина

Објавено во: Свет 19 Мај, 2019

Министерка за култура на Израел, Мириса Регев го нарече „грешка" присуството на палестинските знамиња на грбовите на танчерите на Мадона за време на финалето на Евровизија.

 „Тоа е грешка, не треба да се меша политиката во една културна манифестација, со сета почит што ја чувствувам кон Мадона", изјави Регев на редовната неделна седница на Министерскиот совет.

Министерката ја критикуваше израелската медиумска организација Кан, која не си ја завршила својата работа, откако се појавија на екран палестинските знамиња.

Мадона не се предаде на про-палестинските активисти да го бојкотира настапот во Тел Авив. Тие тврдат дека преку неа израелските власти се обиделе да ја омаловажат реалностите од израелско-палестинскиот конфлит.
Не е познато дали таа знаела дека нејзините танчери ќе се појават со палестински и израелски знамиња. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАТНИЦИТЕ ВИДОА ДВЕ ИЗГРЕЈСОНЦА: Урнат рекордот за најдолг лет во историјата

(ВИДЕО) ПАТНИЦИТЕ ВИДОА ДВЕ ИЗГРЕЈСОНЦА: Урнат рекордот за најдолг лет во историјата

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО+ВИДЕО) ФРАНЦИЈА ОКОВАНА ОД СНЕЖНО НЕВРЕМЕ: Едно лице загина

(ФОТО+ВИДЕО) ФРАНЦИЈА ОКОВАНА ОД СНЕЖНО НЕВРЕМЕ: Едно лице загина

Туристите се фотографираат во поплавената Венеција

Туристите се фотографираат во поплавената Венеција

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне