21 Октомври, 2019
0.0182

НАТО: Интегрирање на систем во Северна Македонија за подобро справување со лизгање на земјиштето и поплави

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2019

Со помош на НАТО, Северна Македонија спроведува нов систем за подобрување на интервенциите во реално време и подобро справување со катастрофи како што се лизгање на земјиштето и поплави, објави Алијансата на својата официјална интернет-страница.

Командниот систем за инциденти од новата генерација (NICS) е поддржан од научната програма на НАТО за мир и безбедност (СПС). Откако ќе се воспостави, ќе им овозможи на првите одговорни лица брзо и ефикасно да разменуваат информации за последиците, вклучувајќи GPS локации или слики преку мобилни уреди.

"Овој проект е пример за тоа како Програмата СПС ја поддржува политиката на отворени врати на НАТО, помагајќи да се подготват земјите-кандидати како Северна Македонија да придонесат за заедничката безбедност и стабилност како предуслов за членство во Алијансата", рече д-р Антонио Мисироли, помошник-секретар на НАТО за новите безбедносни предизвици по неодамнешната посета на Скопје.

Северна Македонија успешно го тестираше системот за време на теренските вежби организирани од Евроатлантскиот координативен центар за одговор при катастрофи (EADRCC) во 2017 и 2018 година. Повеќе од 500 претставници од различни институции се обучени за користење на NICS и сите релевантни јавни тела да се интегрираат и да може да го користат од крајот на 2020 година.


Можеби ќе ве интересира

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Договорен е датумот за избори

Договорен е датумот за избори

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива