10 Декември, 2018
0.3387
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

НАУЧНИЦИ ГО ФРАПИРААТ СВЕТОТ: Откриена првата Месечина надвор од соларниот систем?!

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2018

Aстрономи со употреба на вселенскиот телескоп Хабл (Hubble) и Кеплер дојдоа до докази за постоење на месечина надвор од нашиот соларен систем, кој кружи околу гигантска гасна планета оддалечена 8000 светлосни години.

Според сознанијата објавени во магазинот „Science Advanced“, егзомесечината е необична поради својата големина која може да се спореди со Нептун.

„Ова би било прв случај на откривање Месечина надвор од нашиот соларен систем“, рекол професорот по астрономија од Универзитетот Колумбија Дејвид Кипинг.


Доколку биде потврдено со дополнителни опсервации, ова откритие би можело да пружи витални информации за развој на планетарни системи, рекол Кипинг и додал дека тоа откритие би можело да ги „натера експертите да ги преиспитаат теориите за тоа како се формираат Месечините околу планетите“.

Можеби ќе ве интересира

Сијарто му врати на Хан за што треба да се грижи

Сијарто му врати на Хан за што треба да се грижи

МОЖЕН ПРЕСВРТ: Кој може да ја спаси Британија од Брегзит и да ја смени одлуката?

МОЖЕН ПРЕСВРТ: Кој може да ја спаси Британија од Брегзит и да ја смени одлуката?

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО МАКРОН: Што значајно денеска ќе соопшти францускиот претседател?

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО МАКРОН: Што значајно денеска ќе соопшти францускиот претседател?

(ВИДЕО) Се запали зградата на постојаната мисија на Србија во Њујорк

(ВИДЕО) Се запали зградата на постојаната мисија на Србија во Њујорк

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ЈА ПАРАЛИЗИРА АМЕРИКА: Автомобили се судираат на сите страни

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ЈА ПАРАЛИЗИРА АМЕРИКА: Автомобили се судираат на сите страни

Никогаш досега како во 2018-та: Рекорден број на фрлени бомби во Авганистан

Никогаш досега како во 2018-та: Рекорден број на фрлени бомби во Авганистан

(ВИДЕО) ПОРАДИ НЕГО СИТЕ НОСАТ ЖОЛТИ ЕЛЕЦИ: Кој е човекот што ја покрена револуцијата против Макрон?

(ВИДЕО) ПОРАДИ НЕГО СИТЕ НОСАТ ЖОЛТИ ЕЛЕЦИ: Кој е човекот што ја покрена револуцијата против Макрон?

(ГАЛЕРИЈА) ТОП фотографии на годината

(ГАЛЕРИЈА) ТОП фотографии на годината

(ФОТО) УШТЕ ЕДНО ЧУДО ДОАЃА ОД КИНА: Вака ќе изгледа новиот аеродром во Пекинг

(ФОТО) УШТЕ ЕДНО ЧУДО ДОАЃА ОД КИНА: Вака ќе изгледа новиот аеродром во Пекинг