17 Јуни, 2019
0.0234

НАУЧНИЦИ ГО ФРАПИРААТ СВЕТОТ: Откриена првата Месечина надвор од соларниот систем?!

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2018

Aстрономи со употреба на вселенскиот телескоп Хабл (Hubble) и Кеплер дојдоа до докази за постоење на месечина надвор од нашиот соларен систем, кој кружи околу гигантска гасна планета оддалечена 8000 светлосни години.

Според сознанијата објавени во магазинот „Science Advanced“, егзомесечината е необична поради својата големина која може да се спореди со Нептун.

„Ова би било прв случај на откривање Месечина надвор од нашиот соларен систем“, рекол професорот по астрономија од Универзитетот Колумбија Дејвид Кипинг.


Доколку биде потврдено со дополнителни опсервации, ова откритие би можело да пружи витални информации за развој на планетарни системи, рекол Кипинг и додал дека тоа откритие би можело да ги „натера експертите да ги преиспитаат теориите за тоа како се формираат Месечините околу планетите“.

Можеби ќе ве интересира

Две туристки во две земји загинаа при силно невреме

Две туристки во две земји загинаа при силно невреме

(ВИДЕО) Скоро 50 милиони луѓе во две земји се без струја

(ВИДЕО) Скоро 50 милиони луѓе во две земји се без струја

Жештините убија педесетина луѓе во оваа земја

Жештините убија педесетина луѓе во оваа земја

(ВИДЕО) Драма се случуваше кога на авион му експлодирале гуми

(ВИДЕО) Драма се случуваше кога на авион му експлодирале гуми

Земјотрес од 7.4 степени ја стресе оваа земја

Земјотрес од 7.4 степени ја стресе оваа земја

Кои се европските земји со најдобра вода за капење?

Кои се европските земји со најдобра вода за капење?

(ВИДЕО) Што му подари Путин на кинескиот колега?

(ВИДЕО) Што му подари Путин на кинескиот колега?

(ВИДЕО) Свлечиште однесе десетици автомобили

(ВИДЕО) Свлечиште однесе десетици автомобили

(ВИДЕО) Во Чикаго стаклен балкон почна да пука под нозете на посетителите

(ВИДЕО) Во Чикаго стаклен балкон почна да пука под нозете на посетителите