27 Октомври, 2021
0.0223

НАУЧНИЦИТЕ СО НОВО ОТКРИТИЕ: Еве зошто по вакцинација со АстраЗенека може да настане коагулација на крвта

Објавено во: Свет 30 Март, 2021

Во најнова студија на тим научници од Германија, Австрија и Канада се даваат одговори за појава на ретки случаи на згрутчување на крвта веднаш по вакцинација со АстраЗенека.

Според денешните наводи на Ројтерс, експертите веруваат дека феноменот е сличен на оној што ретко се случува со лек за разредување на крвта наречен хепарин, наречен тромбоцитопенија предизвикана токму од хепарин (ХИТ).

Лекот всушност го активира имунолошкиот систем да произведува антитела кои ги активираат тромбоцитите, што предизвикува згрутчување на крвта. И други медикаменти, освен хепаринот можат да предизвикаат нарушувања на коагулацијата кои силно наликуваат на ХИТ, а истражувачите се сомневаат дека во ретки случаи, вакцината АстраЗенека може да биде уште еден таков тригер.

Четири претходно здрави лица кои примиле вакцина од „Астразенека“ развиле потенцијално фатални тромбови и имале ист вид антитела кои активираат тромбоцити и активираат формирање на тромб во тромбоцитопенија предизвикана од хепарин. Дваесет лица кои примиле вакцина, но не развиле тромби, ги немале овие антитела. Во уредничкиот коментар објавен со студијата е забележано дека тромбоцитопенијата предизвикана од лекови може да се лекува ако се идентификува навремено. Милиони луѓе ја примиле вакцината без проблеми, а европските регулатори и Светската здравствена организација велат дека придобивките од АстраЗенека ги надминуваат нејзините ризици.


Можеби ќе ве интересира

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток