26 Септември, 2021
0.0232

НАУЧНИЦИТЕ СО НОВО ОТКРИТИЕ: Еве зошто по вакцинација со АстраЗенека може да настане коагулација на крвта

Објавено во: Свет 30 Март, 2021

Во најнова студија на тим научници од Германија, Австрија и Канада се даваат одговори за појава на ретки случаи на згрутчување на крвта веднаш по вакцинација со АстраЗенека.

Според денешните наводи на Ројтерс, експертите веруваат дека феноменот е сличен на оној што ретко се случува со лек за разредување на крвта наречен хепарин, наречен тромбоцитопенија предизвикана токму од хепарин (ХИТ).

Лекот всушност го активира имунолошкиот систем да произведува антитела кои ги активираат тромбоцитите, што предизвикува згрутчување на крвта. И други медикаменти, освен хепаринот можат да предизвикаат нарушувања на коагулацијата кои силно наликуваат на ХИТ, а истражувачите се сомневаат дека во ретки случаи, вакцината АстраЗенека може да биде уште еден таков тригер.

Четири претходно здрави лица кои примиле вакцина од „Астразенека“ развиле потенцијално фатални тромбови и имале ист вид антитела кои активираат тромбоцити и активираат формирање на тромб во тромбоцитопенија предизвикана од хепарин. Дваесет лица кои примиле вакцина, но не развиле тромби, ги немале овие антитела. Во уредничкиот коментар објавен со студијата е забележано дека тромбоцитопенијата предизвикана од лекови може да се лекува ако се идентификува навремено. Милиони луѓе ја примиле вакцината без проблеми, а европските регулатори и Светската здравствена организација велат дека придобивките од АстраЗенека ги надминуваат нејзините ризици.


Можеби ќе ве интересира

КУБА ПОЧНА ДА ЈА ИЗВЕЗУВА СВОЈАТА ВАКЦИНА: Се чека официјалната потврда од Светската здравствена организација

КУБА ПОЧНА ДА ЈА ИЗВЕЗУВА СВОЈАТА ВАКЦИНА: Се чека официјалната потврда од Светската здравствена организација

ЗА ДА ОСТАНЕ ГЕРМАНИЈА СТАБИЛНА, ТОЈ МОРА ДА БИДЕ КАНЦЕЛАР: Меркел го поддржа Армин Лашет

ЗА ДА ОСТАНЕ ГЕРМАНИЈА СТАБИЛНА, ТОЈ МОРА ДА БИДЕ КАНЦЕЛАР: Меркел го поддржа Армин Лашет

ЈАВНИ ЕГЗЕКУЦИИ НА ПЛОШТАДИТЕ ВО АВГАНИСТАН: Талибанците бесат луѓе на плоштад, телата натопени во крв висат на ланци

ЈАВНИ ЕГЗЕКУЦИИ НА ПЛОШТАДИТЕ ВО АВГАНИСТАН: Талибанците бесат луѓе на плоштад, телата натопени во крв висат на ланци

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Се бира наследникот на Ангела Меркел, неизвесноста ќе биде до крај

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Се бира наследникот на Ангела Меркел, неизвесноста ќе биде до крај

ЗЛАТНИЦИ СО ЛИКОТ НА МЕРКЕЛ ВО ЧЕСТ НА НЕЈЗИНОТО ЗАМИНУВАЊЕ ОД ПОЛИТИКАТА: Продажната вредност на монетата е скоро 50 евра

ЗЛАТНИЦИ СО ЛИКОТ НА МЕРКЕЛ ВО ЧЕСТ НА НЕЈЗИНОТО ЗАМИНУВАЊЕ ОД ПОЛИТИКАТА: Продажната вредност на монетата е скоро 50 евра

ХАОС НА БЕНЗИНСКИТЕ ПУМПИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Колони возила чекаат да полнат гориво, нема бензин во земјата

ХАОС НА БЕНЗИНСКИТЕ ПУМПИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Колони возила чекаат да полнат гориво, нема бензин во земјата

КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТАВУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТАТА ВО КАНАДА: Страдањето траело повеќе од 100 години

КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТАВУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТАТА ВО КАНАДА: Страдањето траело повеќе од 100 години

ЛИТВАНИЈА ИСПРАТИ ПАНИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ СО СВОИТЕ ГРАЃАНИ: Фрлете ги кинеските мобилни телефони, непријателот ве прислушува

ЛИТВАНИЈА ИСПРАТИ ПАНИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ СО СВОИТЕ ГРАЃАНИ: Фрлете ги кинеските мобилни телефони, непријателот ве прислушува

НОРВЕШКА ОД ДЕНЕСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ АНТИ-КОВИД МЕРКИ: По 561 ден се враќаме на нормалниот живот, објави премиерката Солберг

НОРВЕШКА ОД ДЕНЕСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ АНТИ-КОВИД МЕРКИ: По 561 ден се враќаме на нормалниот живот, објави премиерката Солберг