15 Ноември, 2019
0.0183

Научниците во страв за ледот кој се топи: Ова дебело ќе го платиме!

Објавено во: Свет 23 Јуни, 2019

Пермафрост или постојано замрзнато тло во канадскиот дел на Арктикот почнал да се топи 70 години порано отколку што се прогнозирало.

Научниците од Универзитетот Алјаска Фербенкс се исплашени од тоа колку брзо низа невообичаени топли лета ги дестабилизирале горните делови на слоевите огромни ледени блокови кои биле замрзнати илјадници години. Сметаат дека тоа е знак дека глобалните климатски промени се одигруваат побрзо отколку што тоа климатолозите го предвиделе.

-Она што го видовме беше неверојатно. Тоа покажува дека климата сега е потопла отколку во било кој друг момент во последните 5000 или повеќе години-изјавил геофизичарот Владимир Романовски.

Научниците ги загрижува стабилноста на пермафростот бидејќи брзото топење би можело да ослободи огромни количини гасови кои дополнително ќе го забрзаат глобалното загревање.

Предупредуваат дека силниот пораст во глобалната температура би можел да ја загрози одржливоста на нашата цела индустриска цивилизација.

-Топењето на пермафростот е една од критичните точки на почетокот на климатската катастрофа и се случува пред наши очи-рекла Џенифер Морган, извршната директорка на организацијата Гринпис интернешенл.

-Ова прерано одмрзнување е јасен сигнал дека мораме да ги намалиме емисиите на гасови на стаклената градина и дека тоа треба да го направиме-веднаш-додала Морган.
Foto: EPA / NASA/ Linette Biosvert


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари