22 Март, 2018
0.0673

Навики од кои треба да се ослободите за да бидете успешни

Објавено во: Стил 13 Септември, 2017

Сите сакаме да бидеме успешни, но во повеќето случаи не сакаме да се соочиме со нештата што нѐ враќаат назад.

Многу од нас ги игнорираат нивните недостатоци и честопати стануваат жртви во иднина. Како можеме да ги намалиме грешките и да стекнеме навики за да си помогнеме да ги оствариме нашите цели?

Ова се 10 бескорисни навики што треба да ги заборавите да најдете успех.

1. Ги ставате на пиедестал оние кои постигнале успех.

Сите ние имаме потреба од луѓе, од кое ќе учиме и ќе земеме пример. Проблемот започнува кога лидерите во индустријата почнуваат да се глумат богови. Имате огромна почит за многумина од нив, но тоа не значи дека вашата животна патека може да се споредува со нив. Никој не може да го оди вашиот пат за вас.

Користете го нивното водечко искуство, но немојте да мислите дека тоа може да се носи едно по едно во вашиот живот. Научете како да користите специфични пристапи и модели на однесување кои можат да ви донесат успех и да ги игнорираат другите.

2. Се споредувате со другите.

Минатиот викенд ја посетив куќата на пријателот. Таа беше поголемо од живеалиштето каде што го минувам секој ден. Се шегував со мојата сопруга дека сакам да бидам среќен за мојот пријател, но мал дел од мене го мрази.

Сите сакаме да имаме нешто што немаме. Сепак, постои време кога треба да се откажеме од овие споредби. Користете ја енергијата што ја трошите во овие споредби за да се фокусирате на работите што може да ги подобрите во вашиот живот и да научите да го вреднувате она што сте го постигнале досега.

3. Се плашите да пробате.

Ништо не е полошо од постојано велејќи "само ако ...". Работите се начинот на кој се. Идентификувајте ги работите што треба да се променат и почнете да работите на нив. Разбираме ако имате хипотека и не може да ја напуштите работата, но не велете дека сакате да започнете бизнис, додека си повторувате "Посакувам". Престанете да сонувате и засукајте ги ракавите.

4. Имате ниска самодоверба.

Сум сретнал луѓе кои со години работат на едно место, бидејќи веруваат дека им е пишано да го поминат својот живот таму. Секој има способност да научи нова вештина и да се преквалификува. Се разбира, не е лесно, што ќе се случи ако никогаш не се обидеш?

Ослободете се од стравот од непознатото и пркосете им на негативните мисли кои ве натерале да верувате дека успешните луѓе се повеќе талентирани од вас. Вистината е дека тие се всушност повеќе опседнати со желбата за успех. Бидете амбициозни.

5. Покажувате со прстот.

Никој друг не е одговорен за вашата добра или лоша состојба, освен за себе.

6. Им судите на други.

Не сите богати луѓе се родени со сребрена лажица во нивните усти. Многумина направиле огромни напори и големи жртви за она што го имаат. Сиромашните луѓе не се мрзливи, едноставно не знаат како да ги направат неопходните промени. Затвори ги предрасудите и оди напред.

Можеби ќе ве интересира

Хероина во борба со пламените јазици - Билјана Денчовска, единствена жена пожарникар

Хероина во борба со пламените јазици - Билјана Денчовска, единствена жена пожарникар

ХИТОВИ ШТО ДОАЃААТ: Кои македонски албуми ги очекуваме годинава?

ХИТОВИ ШТО ДОАЃААТ: Кои македонски албуми ги очекуваме годинава?

НИКОЛА ПЕРЕВСКИ-ПЕРЕ: Ацо Конга и понатаму живее преку „Нокаут“

НИКОЛА ПЕРЕВСКИ-ПЕРЕ: Ацо Конга и понатаму живее преку „Нокаут“

Сузана Стојановска: Родителите на децата со Даунов синдром се снаоѓаат кој како знае

Сузана Стојановска: Родителите на децата со Даунов синдром се снаоѓаат кој како знае

Љубовната приказна на Светлана и Мики Црнокрак и познати македонски двојки

Љубовната приказна на Светлана и Мики Црнокрак и познати македонски двојки

ИНТЕРВЈУ- РИСИМА РИСИМКИН: Судбината на танцовите уметници е да се борат за опстанок

ИНТЕРВЈУ- РИСИМА РИСИМКИН: Судбината на танцовите уметници е да се борат за опстанок

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

Легендарниот Ринго Стар стана витез

Легендарниот Ринго Стар стана витез