16 Мај, 2021
0.0215

Не го возел во Владата, туку со семејството за викенд: Џипот Волво не бил во анкетниот лист на Рашковски

Објавено во: Македонија 13 Април, 2021

На работа во Владата каде е секретар во кабинетот на премиерот не одел со џипот, но возилото стоело паркирано пред неговата зграда и го користел за возење со семејството за време на викенд. И не е тоа она што е проблемот. Нов џип Волво ХС 90 кој најверојатно го поседува тој, не бил запишан во анкетниот лист на Рашковски, објави вчера 360 степени.

Џипот инаку вредел околу 74 илјади евра.

„360 степени“ детално ја провери имотната состојба што Рашковски ја пријавил во Антикорупциската комисија. Од документите што ги обезбедивме преку барање за пристап до информации од јавен карактер, се гледа дека таму го нема џипот што го вози.

Но, има нешто друго – а тоа е очигледната љубов на Рашковски кон брендот „Волво“. Во анкетниот лист доставен во времето кога беше генерален секретар на Владата, Рашковски пријавил дека „Волво XC 90“ на име на сопругата. Но, тој бил од старата генерација на овој модел, произведен во 2005 година, а Рашковски пријавил дека го продале кон крајот на 2017 година, стои во текстот.

Можеби ќе ве интересира

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд