21 Јануари, 2019
0.4991
    ALK 8300.23    -0.01%     BGOR 270    -5.26%     GECK 500    0%     GECT 500    0%     GRNT 824.4    -0.07%     KMB 5300.24    -0.37%     MPT 49500    -1%     MTUR 5000    -0.99%     OHB 6650    0.77%     OKTA 4550    1.11%     RMDEN17 97.7    0.18%     RZLE 19    0%     RZLV 80    9.59%     SIL 70    0%     TEL 302    0%     TTK 1347.72    -0.17%     UNI 2209    2.98%

НЕ СЕ ПРОГРАМЕРИ: Oва е најбараната професија

Објавено во: Финансии 10 Јуни, 2018

 594.100 луѓе во Србија се без работа. 

Ова е за прв пат да падне бројот на невработени под 600.000. 

Најлесно се вработуваат инженери по електротехника, лекари, професори по математика, физика, странски јазици, фармацевти и биохемичари. 

Но, се наведува дека во однос на вештините, важно е да се знае странски јазик, а најлесно до работа стигнуваат луѓето кои зборуваат англиски и германски јазик. 

Сезонски работници се бараат за во земјоделство, туризам, угостителство, трговија. 

Можеби ќе ве интересира

НИКОГАШ НЕ Е ДОЦНА: Ова се луѓето кои стекнале богатство по 40-та година

НИКОГАШ НЕ Е ДОЦНА: Ова се луѓето кои стекнале богатство по 40-та година

Овие познати милијардери заработуваат само еден долар годишно

Овие познати милијардери заработуваат само еден долар годишно

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

Работел на пазар, а денес има бренд и 20 работници

Работел на пазар, а денес има бренд и 20 работници

Финансии: Нема нето задолжување со денешната аукција

Финансии: Нема нето задолжување со денешната аукција

БАРААТ ЛЕКАРИ: Нудат плата, стан и бонус

БАРААТ ЛЕКАРИ: Нудат плата, стан и бонус