17 Август, 2022
0.0279

НЕ СЕ СИТЕ БАШ ЛИБЕРАЛНИ - стигнаа и првите негативни реакции за Парадата на гордоста

Објавено во: Македонија 26 Јуни, 2021

Добивај вести на Viber

Како и што се очекуваше, стигнаа и првите негативни реакции за Парадата на гордоста, кој денеска се одржа во главниот град на државава, и измами стотици граѓани, и покрај топлото време, да им дадат поддршка на ЛГБТИ заедницата. 

ДАТУМ нема, ама ПЕ*ЕРИ куп“, напиша на својот фејсбук профил Љупчо Палевски Палчо, жесток критичар на сегашната владејачка гарнитура.

Актерот Сашо Тасевски, кој своевремено беше директор избран од оваа власт, исто така се произнесе на фејсбук за тоа што би направил меѓу другото, кога би имал партија да го поддржи за премиер.

Една од неговите точки, како што вели, е максимална заштита на моралните вредности и семејството и забрана за секаква пропаганда на сексуални настраности, особено со пари од странство.
Ако некого го чеша газот, слободно нека се почеша. Ако сакаат двајца да си ги чешаат заеднички, по дома, може. Нека живеат заедно ама без посвојување деца. И ќе ги уживаат сите други права покрај чешањето“, напиша Сашо Тасевски.
А, тој наведе и други точки, меѓу кои и јавно палење на договорите со Грција и Бугарија со играње чочек и вртење прасиња на плоштад, низ општонародна веселба. 
Како што веќе пишувавме, со присуство на стотици луѓе, музика која ечеше од подвижна бина, со знаменца и транспаренти, меѓу кои се виори и пораката  „Доста е криење“, парадата се одржа денеска во главниот град на земјава.
Поддршка дадоа бројни јавни личности, меѓу кои и премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Можеби ќе ве интересира

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција

ПРОМЕНИ ВО БАЛАНСЕРОТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Eдна третина во јавниот сектор треба да бидат Албанци

ПРОМЕНИ ВО БАЛАНСЕРОТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Eдна третина во јавниот сектор треба да бидат Албанци

Славчо Попоски најавува африканска жештина

Славчо Попоски најавува африканска жештина