19 Јануари, 2021
0.0209

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

Објавено во: Балкан 18 Октомври, 2020

Економистот Небојша Катиќ смета дека за време на пандемијата на коронавирусот се случува „невидена“ глобална прераспределба на богатството во светот, чии најголеми жртви ќе бидат најсиромашното население во развиените земји, како и во сиромашните земји „кои сè уште не се свесни што им се подготвува“.

Зборувајќи за порталот на синдикатите „Независност“, Катиќ рече дека го задржува ставот од пред седум месеци, дека пандемијата е „дар од рајот за западните владејачки политички и економски структури“ и дека, како што одминувало времето, тој „се повеќе бил сигурен дека не греши“. 

„Пред нас се случува невидена глобална прераспределба на богатството. Најголеми жртви ќе бидат најсиромашните слоеви на населението во развиените земји, како и сиромашните земји кои сè уште не се свесни што им се подготвува. Тие ќе мора дополнително да ги намалат веќе мизерните јавни трошоци и ќе продадат сè што им останува за да се ослободат од долгот. Ми се чини дека за тоа во Србија сè уште нема свест“, рече тој.

фото и извор: N1

Можеби ќе ве интересира

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

Тамара Вучиќ ќе разговара во Софија за Македонија

Тамара Вучиќ ќе разговара во Софија за Македонија

(ВИДЕО) Далмација побеле од снегот

(ВИДЕО) Далмација побеле од снегот