27 Јануари, 2021
0.0211

НЕДОСТИГ НА ХРАНА, ПОСКАПУВАЊЕ, ПРОТЕСТИ: Најлошото сценарио на Брегзит без договор

Објавено во: Свет 12 Септември, 2019

Плановите на британската влада да излезат од ЕУ без договор може да предизвикаат големи пореметувања на преминот преку Ламанш, што би влијаело на снабдувањето со лекови и одредени видови свежа храна, се предупредува во документот на британската влада „Операција Јелоухамер“.

Се наведува и дека е можно протести и контрапротести да се одржуваат ширум Британија и дека би можеле да прераснат во нереди.

Документот „Операција Јелоухамер“ британската влада го подготвила уште на 2 август и ја прави основата на нејзиното планирање на Брегзит без договор, пренесе Ројтерс.

Документот кој предвидува што е тоа најлошо што може да се случи ако Британија ја напушти ЕУ на 31 октомври без договор, се смета дека подготвеноста на јавноста и економијата за таков исход веројатно е низок, делумно и поради постојаната политичка конфузија околу Брегзит.

Се наведува дека камиони би требало да чекаат до два и пол дена за да го преминат каналот, како и дека британските граѓани би биле изложени на зголемени имиграциски контроли на граничните премини на ЕУ.

-Ќе се намалат одредени видови понуда на свежа храна. Има ризик дека панично купување ќе го влоши или прекине снабдувањето со храна - стои во документот.

Министерот задолжен за координација кој го подготвува Брегзит без договор Мајк Гоув рекол дека тој документ е стар и дека не се одразува на моментното ниво на подготвеност.

Деталите на планот се објавени по барање на пратениците.


Можеби ќе ве интересира

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила