24 Април, 2019
0.0415

Негувателки кои заминале на работа во Франкфурт раскажуваат како се снашле

Објавено во: Свет 08 Март, 2019

Frankfurter Rundšau пишува за негувателките кои од Србија дошле да работат кај нив во клиника. 

Наскоро ќе стигнат и медицински сестри. Весна Хајдикер има 49 години и по 27 години работа во Србија дошла да работи во Германија, пишува весникот. 

13 негувателки, пет мажи и осум жени работат во истата клиника. 

Ана Марија Диклиќ која работела како сестра во Србија, вели дека во матичната земја добиваат плати од 300 евра. Таа и нејзиниот сопруг Марко велат дека толку време е потребно да се работи за да се купи една веш машина. 

Да се купи автомобил или да се оди на одмор, велат дека тоа го може семејство во кое двајцата работат. 

Сања Вучковиќ и Тања Ердељан заработувале повеќе од просечните плати во Србија, но работеле по 12 до 15 часа дневно, односно 6 дена во неделата. 

Сепак, за овие луѓе штом ќе стигнат во Германија најтешко им е наоѓање на стан. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица