30 Јуни, 2022
0.0269

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Објавено во: Свет 27 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Австрискиот канцелар Карл Нехамер разговарал со претседателот на Русија, Владимир Путин за пченицата што стои во украинските пристаништа

Нехамер за медиумите посочил оти Путин е подготвен да преговара за пченицата што моментално стои во украинските пристаништа, по телефонскиот разговор со рускиот лидер, пишува „Мондо“

Путин, исто така, е подготвен за размена на воени заробеници и вети дека ќе разговара за ова прашање со Киев, изјави австрискиот канцелар по 45-минутниот разговор.

- Путин рече дека Црвениот крст ќе добие пристап до воените заробеници - додаде Нехамер. 

Според него, Москва покажала флексибилност во решавањето на проблемот со извозот на украински житарки, што Русија го блокира.

Путин, исто така, му рекол дека Русија не треба да се обвинува за проблемите со синџирите за снабдување со храна, соопшти Кремљ. 

Австрија се обидува да го продолжи дијалогот со сите страни во конфликтот во согласност со својата традиција на „активна неутралност“, пишуваат медиумите.

Нехамер, исто така, рече дека разговарал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој планира да се види со завојуваните страни во наредните денови за да се рестартира преговарачкиот процес.

Можеби ќе ве интересира

Министерот за одбрана на Украина вели дека Третата светска војна веќе започнала!

Министерот за одбрана на Украина вели дека Третата светска војна веќе започнала!

ДАЛИ Е ОВА НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА НА УКРАИНА, Змискиот остров ослободен од руските сили

ДАЛИ Е ОВА НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА НА УКРАИНА, Змискиот остров ослободен од руските сили

Smirnoff, Johnny Walker, Baileys... ЌЕ ГИ НЕМА НА РУСКОТО МЕНИ - познатиот производител на вотка ја напушта државата, се ќе заврши за шест месеци

Smirnoff, Johnny Walker, Baileys... ЌЕ ГИ НЕМА НА РУСКОТО МЕНИ - познатиот производител на вотка ја напушта државата, се ќе заврши за шест месеци

ПУТИН ИМ ВРАТИ НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ, тоа би била одвратна глетка

ПУТИН ИМ ВРАТИ НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ, тоа би била одвратна глетка

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

„НАШАТА ВРСКА Е НА ПАУЗА“ Олена Зеленски - Не сум го видела два месеци, тешко ми беше да му објаснам на син ми каде е неговиот татко

„НАШАТА ВРСКА Е НА ПАУЗА“ Олена Зеленски - Не сум го видела два месеци, тешко ми беше да му објаснам на син ми каде е неговиот татко

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва