13 Ноември, 2019
0.0242

Неизвесни политичките кариери на членовите од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено во: Македонија 23 Октомври, 2019


Политичката кариера на членовите на независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија е во неизвесност по одлуката за предвремени парламентарни избори во април на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски.

Станува збор за седум пратеници кои во моментов се исклучени од ВМРО-ДПМНЕ откако гласаа за уставните измени согласно Преспанскиот договор и пратеничката Владанка Авировиќ од коалициониот партнер Социјалистичка партија на Македонија.

„Со искуството што го имаме и сето тоа што ни се случуваше изминатата година, прашање е дали некој од нас сака да продолжи да се занимава со политика. Разговаравме деновиве, ќе разговараме уште, но не сме одлучиле ништо конкретно. Со раководството во ВМРО-ДПМНЕ сме на различни страни и тоа не може да се смени, бидејќи нема волја ниту кај нас ниту кај нив. Кога е во прашање СДСМ – со него имаме идеолошки разлики, имајќи предвид дека ние долги години или цел живот сме биле во ВМРО. Останува единствено на избори да одиме самостојно, но пак ќе речам, не сме зборувале или не сме договориле ништо конкретно. Сигурно дека ни е многу жал што не добивме датум за преговори со ЕУ, ние се жртвувавме и приватно за да тргнеме по европскиот пат. Треба да работиме многу за Европа да ја донесеме дома, за да ни биде подобро на сите“, вели пратеничката Емилија Александрова за „Независен“.

Инаку оваа група денеска упати благодарност до амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари Брнз, за ратификацијата на пристапниот протокол за НАТО, по скратена постапка од страна на Сенатот.

„Големото мнозинство кое прави да се чувствуваме добредојдени во сојузот кој значи заштита и безбедност на нашите граѓани е од исклучителна важност. Во овие сензитивни моменти, моменти на едно разочарување од одлуката на Советот на ЕУ да не почнеме пристапни преговори, една ваква вест дека САД, наш силен стратешки партнер ни оддава признание и брза шанса за влез во Алијансата го враќа оптимизмот, но и дава сигурност дека нашата приказна ќе биде успешна. Вие, од позиција на амбасадор во Грција, во периодот на склучувањето на преспанскиот договор сте запознаени со предизвиците и суштинското значење на истиот. Горди сме на нашата значајна улога во овој успех на Република Северна Македонија и ви благодариме за севкупната поддршка“, се додава во писмото на пратеничката група.“, гласи соопштението на независната пратеничка група.

Од таму упатуваат и благодарност до претходниот амабсадор на САД во Скопје, Џес Бејли, и неговата заменичка Микаела Швајцер Блум, кои, како што велат, несебично и гласно допринесоа за унапредување на македонско американското пријателство со поддршка на реформите во правосудството, заштита на животната средина, можностите за младите, поддршка во образованието и можеби најважното, поддршка на развивање на демократските принципи.Можеби ќе ве интересира

Владиниот лирџет принудно слетал на скопскиот аеродром

Владиниот лирџет принудно слетал на скопскиот аеродром

ЖИВОТОТ МУ Е ВО ОПАСНОСТ: На Боки 13 му откажал левиот бубрег

ЖИВОТОТ МУ Е ВО ОПАСНОСТ: На Боки 13 му откажал левиот бубрег

Хајко Мас: Ќе дадеме повеќе пари за зајакнување на владеењето на правото во Северна Македонија

Хајко Мас: Ќе дадеме повеќе пари за зајакнување на владеењето на правото во Северна Македонија

Мицкоски: Пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги предводат лица кои до сега не се нашле на нив

Мицкоски: Пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги предводат лица кои до сега не се нашле на нив

ТВИТЕР КОМЕНТАРИ ПО ОДЛУКАТА: „Делото на Груевски застаре, моето од 1945 стоо“

ТВИТЕР КОМЕНТАРИ ПО ОДЛУКАТА: „Делото на Груевски застаре, моето од 1945 стоо“

СВЕДОК ОТКРИВА НОВИ ДЕТАЛИ: Возачите на „Дурмо турс“ со години манипулирале со уредите за брзината

СВЕДОК ОТКРИВА НОВИ ДЕТАЛИ: Возачите на „Дурмо турс“ со години манипулирале со уредите за брзината

Потпретседателот на Собранието протестира пред својата зграда за неизградба на барокна гаража

Потпретседателот на Собранието протестира пред својата зграда за неизградба на барокна гаража

Никола Груевски ослободен од кривична одговорност за „Траекторија“

Никола Груевски ослободен од кривична одговорност за „Траекторија“

ДЕТАЛИТЕ ПОЗНАТИ- судијката Васка Николовска-Масевска ќе им суди на Боки13 и на Јанева

ДЕТАЛИТЕ ПОЗНАТИ- судијката Васка Николовска-Масевска ќе им суди на Боки13 и на Јанева