23 Октомври, 2020
0.0318

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Шефот на државата, Стево Пендаровски вели дека Гоце Делчев е македонски револуционер, но тој е историска фигура која ги надминува регионаните граници.

Нему не му пречи доколку некој друг го слави ликот и делото на Делчев. 

„Нека го чествува кој сака, нам Македонците тоа може да ни прави уште поголемо задоволство„“,изјави претседателот Пендаровски во однос на актуелната дебата за историските прања на релацијата Скопје- Софија

Премиерот Зоран Заев, изјави дека до 10 ноември ќе има средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов. 

Ова следи по меморандумот на Бугарија упатен до земјите-членки на ЕУ за време додека се крои преговарачката рамка за отпочнување на преговорите со Македонија.

Многу контроверзни изјави имаше периодов од соседна Бугарија за ликот и делото на Гоце Делчев. 

Можеби ќе ве интересира

Каракачанов за Сител: Блокада за ЕУ ќе разбуди македонски политичари од југословенскиот сон

Каракачанов за Сител: Блокада за ЕУ ќе разбуди македонски политичари од југословенскиот сон

Починатиот 36-годишен пациент имаше дијабетес и масивна пневмонија, водеше тешка битка со Ковид: Д-р Стевановиќ за Фактор

Починатиот 36-годишен пациент имаше дијабетес и масивна пневмонија, водеше тешка битка со Ковид: Д-р Стевановиќ за Фактор

Филипче вечерва: Се тестира во три смени, од понеделник ќе бараме и нови термини

Филипче вечерва: Се тестира во три смени, од понеделник ќе бараме и нови термини

Нови пациенти во болниците: 600 луѓе се хоспитализирани, се бараат места по клиниките

Нови пациенти во болниците: 600 луѓе се хоспитализирани, се бараат места по клиниките

Меѓу починатите има млади лица на 36, 44 и 53 години: Црна ковид статистика

Меѓу починатите има млади лица на 36, 44 и 53 години: Црна ковид статистика

Резултатите доцнеа: За 24 часа, 518 новозаболени, девет мртви

Резултатите доцнеа: За 24 часа, 518 новозаболени, девет мртви

Заев: 5G мрежата ќе има попозитивни ефекти од електричната енергија

Заев: 5G мрежата ќе има попозитивни ефекти од електричната енергија

Нема термини за тестирање, министерот уверува дека викендов ќе се тестира со полн капацитет и без паузи

Нема термини за тестирање, министерот уверува дека викендов ќе се тестира со полн капацитет и без паузи

Ако има потреба повторно ќе требаат ПЦР тестови за Косово

Ако има потреба повторно ќе требаат ПЦР тестови за Косово