18 Март, 2019
0.2478
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

Објавено во: Македонија 18 Февруари, 2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека неколку функционери најавиле дека нивните блиски роднини ќе се откажат од вработувањата во јавниот сектор. 

Не кажа за кого точно се работи, самите тие ќе соопштат. 

Заев смета дека за сите овие професии, постојат подобро платени работни места во приватниот сектор кои можат да бидат алтернатива на државните институции. Тврди дека се прави детална анализа на конкурсите и постапката за вработување, се испитува дали таа била фер и правична, а резултатите ќе ги објави неделава.

За повеќе пратеници и функционери, во последно време се појавија информации дека нивни блиски се вработувале во различни институции. 

Можеби ќе ве интересира

Ќе има ли нови амнестии?

Ќе има ли нови амнестии?

Пендаровски го прифати предизвикот од Силјановска: Не сум како Груевски

Пендаровски го прифати предизвикот од Силјановска: Не сум како Груевски

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ: Утре и задутре нов пресврт

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ: Утре и задутре нов пресврт

Сијарто испратил искусен унгарски дипломат да помага во Македонија

Сијарто испратил искусен унгарски дипломат да помага во Македонија

Заев: Ако Пендаровски загуби од Силјановска ќе има избори

Заев: Ако Пендаровски загуби од Силјановска ќе има избори

Општина Гостивар одреди по колкава сума ќе дава за починатите од автобуската несреќа

Општина Гостивар одреди по колкава сума ќе дава за починатите од автобуската несреќа

Ќе започне ли денеска судењето за „Маѓар телеком“?

Ќе започне ли денеска судењето за „Маѓар телеком“?

Сами не можат, па бараат агенција: Собраниски тендери за патувањата и сместувањата на спикерот и пратениците

Сами не можат, па бараат агенција: Собраниски тендери за патувањата и сместувањата на спикерот и пратениците

ПО ДОГОВОРОТ НА ЗАЕВ И МИЦКОСКИ: Работни групи од денес ќе ги кршат копјата за СЈО

ПО ДОГОВОРОТ НА ЗАЕВ И МИЦКОСКИ: Работни групи од денес ќе ги кршат копјата за СЈО