15 Август, 2020
0.0444

Нема апанажа за Катица Јанева

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2019

Во Собранието денеска е  одбиено барањето за апанажа на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева. 

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата  едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева. 

На седницата беше констатирано од формално правен аспект дека не постојат причини за прифаќање на барањето, затоа што таа не е избрана од Собранието.

Јанева е обвинета во случајот „Рекет“. 

Пратеничката Ивана Туфегџиќ е разочарана од тоа што поранешната шефица на СЈО, Јанева побарала апанажа.

„Дрскоста на Јанева да побара апанажа мене ми укажува на тоа дека оваа држава има проблем со избирање на личности. Мене ми е жал што денеска морам да констатирам уште една дрскост. Јанева како секој граѓанин има пресумпција на невиност и верувам дека во фер постапка ќе ја докаже својата невиност или вина“, рече Туфегџиќ.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски смета дека обвинетата во случајот „Рекет“, Катица Јанева треба да проговори јавно во судскиот процес за целата афера.

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова прашува дали Јанева има образ да бара апанажа. 

Јанева засега не признава вина, иако тоа го стори Зоран Милевски Кичеец, обвинет во „Рекет“,  кој доби три години затвор. 

Можеби ќе ве интересира

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија