07 Август, 2022
0.0313

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Објавено во: Свет 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Нема да победиш во војната против Украина, му порача шпанскиот премиер Педро Санчез денеска на рускиот претседател Владимир Путин. 

Тој претходно изјави дека Русија ќе биде идентификувана како главна закана во новиот стратешки концепт на Алијансата, за разлика од претходниот период кога се сметаше за стратешки партнер.

И францускиот претседател Емануел Макрон деновиве испрати слична порака. Тој рече дека Русија не смее да победи во војната во Украина. Макрон по самитот на Г7 во Германија изјави дека плановите на Русија во Украина ќе пропаднат. Тој рече дека Русија има само една цел, а тоа е Украина да се предаде. 

foto EPA/Lavandeira Jr

Можеби ќе ве интересира

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје