21 Јануари, 2019
0.3166
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

НЕМА ЛЕБ НА КОСОВО: 40.000 граѓани ќе заминат во Германија

Објавено во: Балкан 07 Јануари, 2019

Многу косовски граѓани ќе заминат од земјата во потрага по егзистенција. 

Масовното напуштање на Косово покажува дека во последните две години ништо не е направено на економски план поради што голем дел од луѓето не сакаат да останат и да обезбедат егзистенција на Косово, пишува порталот „Индекс онлајн“.

Според пишувањето на овој портал скоро 40.000 луѓе во овој момент чека одговор од амбасадата на Германија на барање за добивање на виза, за што побрзо да го напуштат Косово. Тој број се однесува само на оние кои веќе имаат обезбедено работно место, но има и такви кои би отишле, но не успеале да се снајдат.

За виза во германската амбасада чекаат луѓе кои барањата ги поднеле уште во 2017 година, пишува порталот. Од извори во германската амбасада се дознава дека на повеќето барања за виза ќе биде одговорено позитивно, особено на оние кои имале договори со сериозни компании во развиените европски земји.

Многумина сметаат дека ова се случува бидејќи Косово уште нема добиено визна либерализација, па жителите масовно трагаат по подобар живот во западните земји.

Во 2015 година медиумите пишуваа дека 10% од населението го напуштило Косово. 

120.000 луѓе мигрирале во Западна Европа само во тој период. 

Можеби ќе ве интересира

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки