25 Март, 2018
0.0686

Нема незаконско прислушување, тврдат од Владата

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2017

По донесената одлука Владата да даде мислење до Уставниот суд дека не треба да се оценува уставноста на спорниот член 175 од Законот за следење на комуникациите како и до конечниот старт на реформите во безбедносниот систем од владата тврдат дека граѓаните не треба да се грижат за можни злоупотреби во овој период.

- Директорот на УБК јавно и транспарентно кажа дека во моментов се што се случува е исклучиво со почитување на целосната законска процедура. Значи, без налог од Обвинителство во Македонија веќе не може да се користат противистражните мерки - посочи Миле Бошњаковски, портпаролот на Владата на РМ по денешниот брифинг со медиумите.

Бидејќи во тек се локалните избори легислативното решение ќе започне да се дебатира во наредниот период со вклученост на експертите и јавноста со цел да се обезбеди трајно решение кое ќе гарантира дека никогаш повеќе нема да се злоупотребуваат тајните служби во Македонија, тврдат од Владата на РМ.

Прочитајте ја и нашата претходна анализа на оваа тема.

Можеби ќе ве интересира

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава