22 Ноември, 2019
0.0203

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

Објавено во: Свет 18 Октомври, 2019

Примирјето не се почитува во Сирија.

Борбите во североисточна Сирија продолжија и денеска. 

Експлозии и истрели имало над градот Цејланпинар, еден ден по склучувањето на договорот меѓу САД и Турција за прекин на турската офанзива против курдските борци кои Турција ги смета за терористи.

Според договорот курдските борци треба да го напуштат делот на Сирија и да се повлечат од турската граница. 

„Турција ќе ја продолжи офанзивата на североистокот од Сирија уште поинтензивно од порано доколку договорот со САД за  петдневното примирје не биде во целост применет“, се заканува турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. 

Додава дека за Турција не претставува проблем влегувањето на сириските сили со поддршка на Русија во подрачјата исчистени од курдските сили, наведувајќи дека Анкара нема намера да остане на подрачјето под нивна контрола на северот од Сирија.

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ