15 Јули, 2020
0.0709

НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ОД ЛУКСЕМБУРГ: Појасна слика ќе има в четврток во Брисел

Објавено во: Македонија 15 Октомври, 2019

Откако денеска немаше одлука за преговори од Луксембург, ќе се чека одлуката во Брисел за преговори со ЕУ.

Во четврток и петок во Брисел лидерите на земјите членки на Европската унија ќе одлучуваат за преговорите за зачленување на Северна Македонија и Албанија, откако министрите за надворешни работи не успеаја да постигнат согласност.

Дали францускиот претседател Емануел Макрон може да се премисли ќе биде јасно по Европскиот совет на 17 и 18 октомври. Прашањето за преговори со Скопје и Тирана се очекува да биде тема и на утрешната заедничка седница на владите на Франција и на Германија во Тулуз, во присуство на Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел.

Можеби ќе ве интересира

Денеска е неработен ден за сите граѓани

Денеска е неработен ден за сите граѓани

Колку избирачи гласаа вчера?

Колку избирачи гласаа вчера?

Доколку има повреда на избирачкото право, пријавете

Доколку има повреда на избирачкото право, пријавете

Колку набљудувачи ги следат изборите?

Колку набљудувачи ги следат изборите?

MAКЕДОНИЈА ГЛАСА: Граѓаните ќе го изберат десеттиот парламентарен состав

MAКЕДОНИЈА ГЛАСА: Граѓаните ќе го изберат десеттиот парламентарен состав

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена