27 Октомври, 2021
0.0199

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

Објавено во: Свет 21 Септември, 2021

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој присуствува на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк, синоќа вечераше парче пица на улица на Менхетен бидејќи не е вакциниран. Според наводите на Ројтерс, министрите од неговиот кабинет, кои заедно со него се во Њујорк, објавија фотографија на која се гледа како јадат пица на улица.

И покрај огромниот број на смртни случаи во земјата поради компликации од ковид, што го прави Бразил со повеќе од 590.000 починати втрорангирана држава, шефот на државата, пред да замине на Генералното собрание на ОН, се пофали дека се уште не е вакциниртан против корона вирусот.

Болсонаро ги занемари и апелите на градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, светските лидери да се вакцинираат пред да учествуваат во дебатата на Генералното собрание на ОН, бидејќи од неговиот Кабинет соопштија дека сите учесници во дебатата ќе мора да имаат доказ за вакцинација за да влезат во дебатната сала.

Инаку, бразилскиот претседател Болсонаро ќе биде првиот шеф на држава што ќе зборува денеска на генералната дебата на годишната сесија на Генералното собрание на ОН.

ФОТО: Твитер

Можеби ќе ве интересира

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток