02 Март, 2021
0.0244

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња

Објавено во: Балкан 25 Јануари, 2021

Нов посилен земјотрес, како и два послаби се регистрирани синоќа кај Петриња.

Хрватската сеизмолошка служба објави дека големината на посилниот земјотрес била 3,4 степени

„Вечерва, на 25 јануари 2021 година, во 01:37 часот наутро, сеизмолозите од Сеизмолошката служба забележаа умерен земјотрес со епицентар на 6 километри југозападно од Петриња. Големината на земјотресот беше 3,4 степени според Рихтеровата скала, а интензитетот во епицентарот беше IV-V по скалата ЕМС". беше објавено од Сеизмолошката служба на Хрватска.

Земјотрес со јачина од 1,9 степени е регистриран во 3 часот и 13 минути, а земјотрес со јачина од 2,8 степени по Рихтер во 3 часот и 55 минути. Епицентрите на двата послаби земјотреси, како што објави ЕМСЦ, биле во близина на Покупски.

Можеби ќе ве интересира

Обединувањето на Косово и Албанија ќе падне во вода?

Обединувањето на Косово и Албанија ќе падне во вода?

Вучиќ: Од ЕУ се надевавме и очекувавме, но не добивме ништо

Вучиќ: Од ЕУ се надевавме и очекувавме, но не добивме ништо

Нов локдаун во Србија: Ако не затвориме се, ќе се распадне системот, дециден д-р Кон

Нов локдаун во Србија: Ако не затвориме се, ќе се распадне системот, дециден д-р Кон

РАДЕВ БАРА ПРАВДА ЗА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Кој го напаѓа бугарското малцинство во Македонија

РАДЕВ БАРА ПРАВДА ЗА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Кој го напаѓа бугарското малцинство во Македонија

Во Србија се бара затворање од седум до 10 дена

Во Србија се бара затворање од седум до 10 дена

Рама вели дека Албанија е подготвена да ја чека Македонија на патот кон ЕУ

Рама вели дека Албанија е подготвена да ја чека Македонија на патот кон ЕУ

Скоро 40 проценти од младите Срби доброволно би војувале за Србија

Скоро 40 проценти од младите Срби доброволно би војувале за Србија

СО ЧАСОВИ ЧЕКАА ЗА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО КНИГАТА НА ЖАЛОСТ - последни зборови за починатиот градоначалник на Загреб

СО ЧАСОВИ ЧЕКАА ЗА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО КНИГАТА НА ЖАЛОСТ - последни зборови за починатиот градоначалник на Загреб

Како ќе изгледа ковид пасошот и како ќе патуваат невакцинираните: Утврдени детали

Како ќе изгледа ковид пасошот и како ќе патуваат невакцинираните: Утврдени детали