24 Февруари, 2020
0.0167

НЕПЛАЌАЧИ НА ДАНОК: Кој ја трупа листата на УЈП

Објавено во: Економија 13 Февруари, 2020

Фирми во стечај, но и фудбалски клубови меѓу најголемите неплаќачи на данок во УЈП.

Се трупаат долговите ама расте и бројот на црната листа на должници и правни и физички лица.

Па така, 76 правни лица има последната листа на должници на УЈП споредбено од претходната или вкупно 2071 должник, додека пак 14 физички лица има плус повеќе од минатата црна листа на УЈП.

Закотвен на врвот и на оваа листа е ТЕ-ТО. Неговиот долг изенува 1,3 милијарди денари.

Второто место упорно пак го држи поранешната компанија за производство на автобуси на Мексиканецот со македонско потекло Ангел Кастиљо „Ел дон Кастило“ со долг кој изнесува нешто над 470 милиони денари.

-Индустрија Ел азтека е трет најголем должник на УЈП.

Место меѓу должниците си фатиле  неколку претпријатија во државна сопственост.

Па така Македонската радио телевизија има долг од 15,1 милиони денари, ЈП за стопанисување со спортски објекти должи 51 милион денари за данок, додека на листата уште се наоѓа и РК Вардар кои има долг од 22,6 милиони денари и од каде ракометарите почнаа да си одат поради финансиските проблеми на клубот.

Целосната листа на ујп може да ја погледнете овде.

Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце