26 Ноември, 2022
0.0318

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин го слави својот 70-ти роденден. Прославата на 70-тиот роденден на Путин оваа година се одвива во сенка на војната во Украина, заканата од нуклеарна војна и сеопфатната инвазија. Путин ќе го прослави роденденот на работа во неговиот роден град Санкт Петербург на средба со лидерите на ЗНД.

Познато е дека за пиењето се раскажуваат митски приказни, кои доживеале експанзија во последните неколку години. Сепак, многу беше напишано, а малку од тоа беше вистина. Сепак, Путин реши да зборува за своето детство и семејство за прв пат на почетокот на кариерата како премиер, а подоцна и како претседател на постелцинова Русија.

Стотици книги се напишани за неговото владеење кое започна во декември 1999 година и трае до денес, и се чинеше дека се е кажано. Но, се чини дека не, бидејќи се уште има некои детали кои не се познати на сите, а за кои зборуваше Путин.

Авторот на овој текст пронашол книга во својата библиотека - интервју на Владимир Путин напишано од тројца руски новинари, кои го интервјуирале веднаш по неговото доаѓање на власт во Кремљ по заминувањето на Борис Елцин.

За разлика од денешните интервјуа, Путин тогаш отворено зборуваше за семејството, работата во КГБ, престојот во Источна Германија, доаѓањето на чело на ФСБ, но и за неговата поранешна сопруга, која сè уште му беше законска сопруга во времето.

Во воведот на книгата тројца новинари напишаа дека разговарале со Путин неколку пати, по неколку часа, за да ја објават книгата-интервју. Како што наведоа новинарите, Путин тогаш бил трпелив и толерантен, исто како и тие, што од денешна перспектива, кога ќе се земе предвид пандемијата и новиот предвесник на војната со Украина, проблемот со САД и НАТО, изгледа како „среќна возраст“.

„Тоа беа состаноци „без јакна“, иако сепак со вратоврска. По правило, доцна навечер. И само еднаш - во неговата канцеларија во Кремљ“, напишаа тројцата новинари во својата книга.

Тие додадоа дека со Путин разговарале за неговиот живот, дека долго размислувал дали да одговори на некои прашања, а потоа, според авторите, решил да каже „не“. Тројцата автори Наталија Геворкјан, Наталија Тимакова и Андреј Колесников направија историски чекор затоа што се обидоа да ги приближат Русите до тоа кој всушност бил Владимир Путин во 2000 година.

Што кажа Путин за своето семејство

„Знам повеќе за роднините на татко ми отколку за роднините на мајка ми. Дедо ми е роден во Петербург и работел како готвач. Тоа беше најобично семејство: семејство на готвач. Но, очигледно беше добар готвач, бидејќи по Првата Светска војна беше повикан да работи во Подмосковске Горки, каде што живееше Ленин и целото семејство Улјанов. Кога Ленин умре, дедото беше преместен во една од викендичките на Сталин и таму работеше долго време“, вели Путин на почетокот на приказна за неговиот дедо.

Тој рече дека неговиот дедо за чудо ги преживеал чистките на Сталин, дури и го надживеал самиот Сталин и дека како пензионер живеел и готвел во одморалиштето на Московскиот градски комитет на партијата во Илински. Путин додава дека отишол таму да го посети дедото. Тој нагласува дека дедото молчел за својот живот. Истата практика ја имале и неговите родители, кои, како што признава Путин, никогаш не зборувале за себе пред него. Сепак, тој им признава на новинарите дека знаел некои фрагменти дека татко му е роден во Санкт Петербург во 1911 година и дека кога започнала Првата светска војна, животот во „Петар“, како што со милост го нарекуваат граѓаните на овој град, бил многу тежок и дека поради глад семејството го напуштило градот и отишло во селото Поминово во Тверската област, каде ја сретнал мајката на Путин, која тогаш имала 17 години.

Родителите повторно се вратиле во Петербург во 1932 година, каде што живееле во предградијата. Таткото на Путин веднаш се приклучил на војската и служел како морнар во подморница, додека неговата мајка работела, како што таа опишува, во фабрика. Имаа две момчиња со разлика од една година. Еден почина по неколку месеци.

Кога започна Втората светска војна, како што вели Путин, таткото отишол на фронтот како волонтер, а мајката одбила да ја напушти куќата и останала со преживеаното дете во Петерхоф, а кога станало тешко, вујкото на Путин, поморски офицер , ја префрли во Петербург. 

На новинарско прашање како мајката на Путин ја преживеала страшната нацистичка блокада на Ленинград, рускиот претседател додава дека не би можела да не била помошта на нејзиниот брат, поморски офицер.

Тој ѝ донел храна од неговата свита и таа била на работ на смртта кога тој бил совладан.

„Тоа не беше претерување: еднаш се онесвести од глад, мислеа дека умрела, па дури и ја ставија меѓу мртвите. Добро е што навреме се освести и врескаше. Во суштина, преживеала од чудо“.

На прашањето каде е неговиот татко, Путин раскажал за пеколот низ кој поминал.

„Го распоредија во таканаречениот диверзантски баталјон на НКВД. Тие баталјони вршеа диверзии во задниот дел на германската армија. Татко ми учествуваше во една таква операција. Во нивната група имаше 28 лица. Тие беа исфрлени во близина на Кингисеп , наредил на теренот, се населил во шумата и дури успеал да намести композиција со муниција. Но, потоа останале без храна. Тие се обратиле до локалните Естонци, кои им донеле храна, а потоа им ги предале на Германците. Германците ги опколија од сите страни, а само неколку од нив и таткото успеаја да побегнат... Остатоците од четата се префрлија кон линијата на фронтот.Попатно изгубија уште неколку луѓе и решија да се разделат. Таткото се сокри во мочуриштето и дишеше низ трските додека не поминаа кучињата што ги бараа.

Повеќе детали на Курир.рс

Фото: EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум

Германија го олеснува процесот за добивање државјанство

Германија го олеснува процесот за добивање државјанство