21 Мај, 2019
0.0278

Неработен ден и продолжен викенд во Македонија

Објавено во: Македонија 16 Мај, 2019

Месецов ќе имаме неработен ден и продолжен викенд. 

По повод Националниот ден на Власите, 23 Мај е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Република Северна Македонија.

Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на влашката заедница  им го честита Националниот ден на Власите.

Но, и 24. Мај е неработен ден.

„Св. Кирил и Методиј“ на 24 мај е неработен ден за сите граѓани. 

На 24 Мај, ќе имаме уште еден споен викенд, бидејќи Денот на сесловенските просветители се паѓа во петок. Годинава неколку празници се паѓаат во неработни денови, но исто така неколку се со споени викенди. Следен неработен ден за сите граѓани на Македонија е 4 јуни (вторник) кога ќе се одбележува првиот ден на Рамазан Бајрам.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нови цени на горивата, што договорија Заев и Ахмети?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нови цени на горивата, што договорија Заев и Ахмети?

По средбата Заев - Ахмети има ли конкретни имиња кои ќе бидат сменети?

По средбата Заев - Ахмети има ли конкретни имиња кои ќе бидат сменети?

Богоевски закажа седница за одземање на мандатот на Груевски

Богоевски закажа седница за одземање на мандатот на Груевски

Џеват Адеми кажа од каде треба да почне „метлата“

Џеват Адеми кажа од каде треба да почне „метлата“

Првиот грчки F16 ја прелета Македонија

Првиот грчки F16 ја прелета Македонија

УНЕСКО бара Охрид да се стави на листата загрозено светско наследство

УНЕСКО бара Охрид да се стави на листата загрозено светско наследство

Копров им се извини на Србите затоа што не добија од нас ниту еден поен

Копров им се извини на Србите затоа што не добија од нас ниту еден поен

Апелационен суд не ја прифати жалбата на Спиро Ристовски

Апелационен суд не ја прифати жалбата на Спиро Ристовски

Едмонд Темелко не се откажува од градоначалничката функција

Едмонд Темелко не се откажува од градоначалничката функција