25 Август, 2019
0.0229

Несуден криминалист со врвни резултати: Интервју со Александар Кираџиев, најдобриот македонски маратонец

Објавено во: Мои пари 24 Април, 2019

Оваа година ќе се фокусирам на постигнување на висок резултат на Скопски маратон, а тоа е резултат под 2:35. Сè околу тој резултат, би требало само по себе да ми ја донесе и петтата титула, Национален шампион во маратон. Има силна и лута конкуренција маратонци во нашата земја и очекувам силна и интересна трка

Александар Кираџиев од своите 32 години, веќе 21 активно му е посветен на трчањето. Во своето родно Скопје, домот го дели со сопругата Биљана и синчето Вања и иако дипломира на Полициска академија, денеска  работи како службеник за информациска сигурност. Покрај многубројните улоги на татко, сопруг, несуден криминалист и службеник за информациска сигурност, како една од омилените дефинитивно му е улогата „маратонец“. Имено Кираџиев е Национален првак во маратон во нашата земја, четири години по ред, а оваа година на 4-ти мај, повторно ќе ја брани својата титула на Виз Ер Скопскиот маратон. Најдобриот резултат во маратон го истрча пред 10-тина дена, на Хановер маратон и гласи 2:37:55, резултат кој повеќе од една декада не е истрчан во Македонија.

Во интервју за Женски Магазин, тој раскажа дел од своето брзо секојдневие посветено на љубовта кон трчањето и семејството .

Можеби ќе ве интересира

Утре без вода цела населба Лисиче

Утре без вода цела населба Лисиче

Дефектот на ул.Карл Либкнехт 4 е саниран

Дефектот на ул.Карл Либкнехт 4 е саниран

Дефектот на улица Босна и Херцеговина е саниран

Дефектот на улица Босна и Херцеговина е саниран

Трчањето како начин на живот, а трката како шлаг во Битола

Трчањето како начин на живот, а трката како шлаг во Битола

Саниран дефект и најава за прекин во водоснабдувањето

Саниран дефект и најава за прекин во водоснабдувањето

Тутунскиот комбинат АД Прилеп годинава ќе ја заврши за прв пат со добивка

Тутунскиот комбинат АД Прилеп годинава ќе ја заврши за прв пат со добивка

Марко Пејчиновски - СО СРЦЕ ЗА РЕТКИТЕ

Марко Пејчиновски - СО СРЦЕ ЗА РЕТКИТЕ

Вработување во ПроКредит банка

Вработување во ПроКредит банка

ОКТА и УКИМ потпишаа меморандум за стипендирање студенти

ОКТА и УКИМ потпишаа меморандум за стипендирање студенти