23 Март, 2018
0.0645

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Објавено во: Свет 19 Февруари, 2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху имаше бурен настап на Безбедносната конференција во Минхен на која мафташе со парче од срушен ирански дрон кој од Сирија навлегол неовластено на територија на Израел. 

Нетанјаху му рече на иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф дека тоа парче е токму од нивниот дрон и ако го препознава може слободно да си го земе назад. Израелскиот премиер го обвини Иран дека е најголемата закана за регионот со идејата за развој на нуклерана бомба со која сака да ја уништи еврејската држава.

Ирачаните му возвратија на Нетанјаху дека Израел не е семоќен и дека подобро е да се решат проблемите преку дипломатски канали, а не ваков јавен начин.

По рушењето на дронот, Израел изведе одмазничка акција во фабрика во Сирија од каде се претпоставува дека беспилотното летало било лансирано. Во тој напад сириската антивоздушна одбрана сруши израелски воен авион Ф-16. Потоа Израел уште еднаш стартуваше офанзива преку нови воздушни напади која е една од најголемите во последните децении. 

Можеби ќе ве интересира

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Да се хакира авион при лет - дали е ова можно?

Да се хакира авион при лет - дали е ова можно?

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди