19 Август, 2018
0.3370
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Објавено во: Свет 19 Февруари, 2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху имаше бурен настап на Безбедносната конференција во Минхен на која мафташе со парче од срушен ирански дрон кој од Сирија навлегол неовластено на територија на Израел. 

Нетанјаху му рече на иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф дека тоа парче е токму од нивниот дрон и ако го препознава може слободно да си го земе назад. Израелскиот премиер го обвини Иран дека е најголемата закана за регионот со идејата за развој на нуклерана бомба со која сака да ја уништи еврејската држава.

Ирачаните му возвратија на Нетанјаху дека Израел не е семоќен и дека подобро е да се решат проблемите преку дипломатски канали, а не ваков јавен начин.

По рушењето на дронот, Израел изведе одмазничка акција во фабрика во Сирија од каде се претпоставува дека беспилотното летало било лансирано. Во тој напад сириската антивоздушна одбрана сруши израелски воен авион Ф-16. Потоа Израел уште еднаш стартуваше офанзива преку нови воздушни напади која е една од најголемите во последните децении. 

Можеби ќе ве интересира

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

Силен земјотрес ја погоди Костарика

Силен земјотрес ја погоди Костарика

(ВИДЕО) ПУТИН НА СВАДБА НЕ ДОАЃА СО ПРАЗНИ РАЦЕ: И донесе оригинален подарок на австриската министерка

(ВИДЕО) ПУТИН НА СВАДБА НЕ ДОАЃА СО ПРАЗНИ РАЦЕ: И донесе оригинален подарок на австриската министерка

(ВИДЕО) Хаотично за излез од Грција: големи гужви за влез во Македонија

(ВИДЕО) Хаотично за излез од Грција: големи гужви за влез во Македонија

(ВИДЕО) АВСТРАЛИЈА ВО ПЕКОЛ НА ОГНЕНА СТИХИЈА: 73 пожари беснеат во оваа област

(ВИДЕО) АВСТРАЛИЈА ВО ПЕКОЛ НА ОГНЕНА СТИХИЈА: 73 пожари беснеат во оваа област

Светот се простува од Кофи Анан: Почина голем човек, лидер и визионер

Светот се простува од Кофи Анан: Почина голем човек, лидер и визионер