09 Август, 2022
0.0350

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

Објавено во: Економија 24 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Стриминг платформата „Нетфликс“ отпушта 300 вработени среде тешка година.

- Додека продолжуваме значително да инвестираме во бизнисот, ги направивме овие прилагодувања така што нашите трошоци растат во согласност со нашиот побавен раст на приходите. Ние сме многу благодарни за се што направија за Нетфликс и работиме напорно за да ги поддржиме низ оваа тешка транзиција - изјави портпаролот на компанијата за Си-Ен-Ен. 

Отпуштањата влијаат на околу 3 отсто од работната сила на Нетфликс, која вклучува 11.000 вработени со полно работно време. Отпуштањата најмногу се случуваат во САД. 

Нетфликс во април објави дека изгубил претплатници за прв пат по повеќе од една деценија. Тоа испрати шокантни бранови низ Вол Стрит, што ги наведе инвеститорите да избришат милијарди долари од пазарната капа на Нетфликс. Акциите на компанијата паднаа за околу 70 отсто оваа година.

Како што пишува Си-Ен-Ен, минатиот месец Нетфликс отпушти 150 работници, посочувајќи дека главна причина за отпуштањата е забавувањето на растот на приходите.

Портпаролот на компанијата Netflix (NFLX) посочува оти се смислуваат начини како да ја свртат негативната плима и да ја вратат на вистинскиот пат платформата, која има 221,6 милиони претплатници.

Идеите вклучуваат воведување на ново ниво на реклами со пониска цена и ограничување на споделувањето лозинки меѓу претплатниците.

Можеби ќе ве интересира

СИНДИКАТОТ ЈА ПРЕСМЕТА ПОТРОШУВАЧКАТА КОШНИЦА ЗА ЈУЛИ - драматично зголемување од над 7.000 денари

СИНДИКАТОТ ЈА ПРЕСМЕТА ПОТРОШУВАЧКАТА КОШНИЦА ЗА ЈУЛИ - драматично зголемување од над 7.000 денари

Ги прашавме кумановци дали им недостига работата во Авганистан, еве што ни одговорија...

Ги прашавме кумановци дали им недостига работата во Авганистан, еве што ни одговорија...

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

БОБАН ГОГОВСКИ ГО ПРЕЗЕМА УПРАВУВАЊЕТО СО „ТЕТЕКС“ - синот го наследи таткото во познатиот тетовски комбинат

БОБАН ГОГОВСКИ ГО ПРЕЗЕМА УПРАВУВАЊЕТО СО „ТЕТЕКС“ - синот го наследи таткото во познатиот тетовски комбинат

Лани потрошено повеќе за изградба на патишта, но со голем пораст на задолженоста

Лани потрошено повеќе за изградба на патишта, но со голем пораст на задолженоста

ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на даноците, имаат друг предлог

ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на даноците, имаат друг предлог

Вредноста на еврото се намали, а доларот скокна

Вредноста на еврото се намали, а доларот скокна

Финансии: Ќе се дебатира за прогресивниот данок

Финансии: Ќе се дебатира за прогресивниот данок

ДИЗЕЛОТ ЗА ТРИ ДЕНАРИ, 95-КАТА ЗА 3,5 И 98-ТА ЗА ДВА ДЕНАРИ - еве за колку поевтини гортива ќе може да наточите од ноќеска на полноќ

ДИЗЕЛОТ ЗА ТРИ ДЕНАРИ, 95-КАТА ЗА 3,5 И 98-ТА ЗА ДВА ДЕНАРИ - еве за колку поевтини гортива ќе може да наточите од ноќеска на полноќ