21 Октомври, 2021
0.0773

НЕВАКЦИНИРАНИТЕ МОЖЕ НЕНАДЕЈНО ДА ПОЧИНАТ ДУРИ И ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО ПРЕЛЕЖАН КОВИД: Сериозно предупредување на анестезиологот Удовичиќ

Објавено во: Балкан 23 Септември, 2021

Младите невакцинирани луѓе кои ја надминаа короната со поблага форма не смеат да бидат сигурни дека нема да имаат некоја од посериозните компликации во пост -ковид периодот. Вирусот дефинитивно остава трајни последици, особено на крвните садови, и нема дијагноза што може да ја види целата штета. И тоа сигурно ќе го промени квалитетот на нивниот живот, а со тоа и ненадејна смрт кај пациенти кои, на пример, имале ковид во последните шест месеци, па дури и една година, вели анестезиологот, полковник д-р Иво Удовичиќ, командант на болницата „Карабурма“.

Д-р Удовичиќ објаснува дека вакцината против вирусот е како панцир на војниците во армијата.

- Кога сте напред, панцирот сигурно ќе ве заштити и од куршуми и од шрапнели. И ако одите на куршум, подобро одете со панцир. И ако одите по вирусот, подобро одете со антителата што ќе ги создаде вакцината. Затоа што никогаш не знаеш како можеш да се снајдеш со короната и постковидот - објаснува командирот на болницата, пишува српски Блиц.

Според него, одделот за интензивна нега во болницата „Карабурма“ е целосно исполнет.

-Во последниве денови, луѓето доаѓаат во болница со исклучително тешка клиничка слика, многу потешка отколку во претходните бранови.

- Имаат изразена хипоксемија, т.е. недостаток на кислород. Тие бараат висок проток на кислород веднаш штом ќе влезат низ вратата. Овие пациенти имаат билатерална пневмонија со тешко оштетување на белите дробови - вели д -р Удовичиќ.

Оштетувањето на белите дробови е неповратно

Тој вели дека оштетувањето на белите дробови по прележењето на болеста е неповратно. Возрасната граница е значајно префрлена и на помладата популација и во овој бран, што, како што додавај, е последица на недостатокот на вакцинирани лица во таа група.

-И, за жал, во претходниот месец, имаме многу млади луѓе кои починаа, 30-годишен пациент почина овде, тој беше невакциниран. Во други болници, имаше смртни случаи на млади луѓе на возраст од 19-20 години. Тоа е најтешкиот дел. И сите тие се невакцинирани. Сите млади луѓе со тешка клиничка слика што лежат кај нас се невакцинирани. И оние кои завршија на интензивна нега горко се покајаа. За жал, за некои е предоцна да се вакцинираат, а за други исто така е доцна, бидејќи тие сигурно ќе имаат некои од последиците од инфекцијата со ковид - додава докторот.

ФОТО: Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка