16 Мај, 2021
0.0196

Независните тестирања потврдија: Прочистувачот Blueair Health Protect е првиот во светот кој го отстранува живиот коронавирус од воздухот

Објавено во: Мои пари 14 Април, 2021

Водечкиот бренд за прочистувачи на воздух Blueairденескаобјави дека независните тестирања на моделот Blueair Health Protect 7400 потврдија дека тој целосно го отстранува живиот коронавирус (SARS-CoV-2) од воздухот. Со тоа, прочистувачот на воздух Blueair Health Protect и официјално е првиот во светот кој потврдено и докажано го уништува живиот SARS-CoV-2 вирус од воздухот во затворени простории.

Тестирањето на Blueair Health Protectго спроведе независната непрофитна истражувачка организација MRIGlobal во контролирани лабораториски услови, која ги потврди резултатите кои се смирувачка вест во периодот на пандемија. Покрај тоа што го уништува коронавирусот во затворените простории, револуционерниот прочистувач Blueair Health Protect е единствениот што обезбедува и 24/7 заштита од сите други вируси и бактерии, така што покрај него престојот дома и во работните простории е целосно сигурен и безбеден за здравјето на луѓето.

Овој револуционерен прочистувач е достапен и во Македонија, преку овластениот дистрибутер, компанијата „Екотип“.

- Blueair е водечки бренд во светот кој веќе 25 години ги користи најиновативните шведски технологии за да овозможи чист и безбеден воздух за сите. Притоа, успешноста на применетите технологии секогаш е подложена на независно испитување на трети страни со цел да се добијат објективни и релевантни резултати. Во период на пандемија, здравјето на луѓето е врвен приоритет, па затоа сакавме да им понудиме прочистувачи на кои со вистинска гаранција може да им веруваат дека ќе ги заштитат нив и нивните најблиски од коронавирусот – вели Илија Андреевски, генерален менаџер на компанијата „Екотип“.  

Blueair Health Protectвклучува најсовремена HEPA Silent Ultra технологија која комбинира електростатско и механичко филтрирање на воздухот, со што најефикасно ги отстранува вирусите и бактериите, прашина, полен, првут и мувла, како и непријатните мириси. Со тоа обезбедува 50% повеќе чист воздух, користи 55% помалку енергија и прави 10% помалку бучава отколку традиционалната HEPA филтрација. Исто така, овој прочистувач содржи и најнапредна Germ Shield технологија која активно ја следи просторијата, дури и кога прочистувачот е во состојба на мирување и се активира за да ги уништи микробите и да спречи развој на бактериите.

Повеќе информации за Blueair Health Protect може да најдете на https://www.filtracija.mk

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

НЛБ БАНКА СО ПОНУДА ЗА ДОБРОВОЛНО ПРИВАТНО ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ ВО СОРАБОТКА СО САВА ОСИГУРУВАЊЕ

НЛБ БАНКА СО ПОНУДА ЗА ДОБРОВОЛНО ПРИВАТНО ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ ВО СОРАБОТКА СО САВА ОСИГУРУВАЊЕ

Бидете спремни за претстојните спортски натпревари со Neo QLED телевизорите

Бидете спремни за претстојните спортски натпревари со Neo QLED телевизорите

Отворена нова IuteCredit експозитура во Аеродром

Отворена нова IuteCredit експозитура во Аеродром

Две златни медали за Винарија Камник на светски вински натпревари

Две златни медали за Винарија Камник на светски вински натпревари

Макпетрол Инфо Поинт: Колку може да возите со гориво на резерва

Макпетрол Инфо Поинт: Колку може да возите со гориво на резерва

Новиот HUAWEI Band 6 со 1,47-инчен AMOLED дисплеј и траење на батеријата од 2 недели достапен и на македонскиот пазар

Новиот HUAWEI Band 6 со 1,47-инчен AMOLED дисплеј и траење на батеријата од 2 недели достапен и на македонскиот пазар

Заборавете ги паричниците – Еве зошто плаќањето со мобилни телефони е поедноставно и побезбедно

Заборавете ги паричниците – Еве зошто плаќањето со мобилни телефони е поедноставно и побезбедно

А1 Македонија со најдобар проект за паметен град за општина Велес

А1 Македонија со најдобар проект за паметен град за општина Велес

Само 5 утрински навики за поздрав и посреќен живот

Само 5 утрински навики за поздрав и посреќен живот