20 Октомври, 2019
0.0179

Ни санкциите не се спас: Се вози брзо без возачки и се „лета“ на црвено

Објавено во: Македонија 24 Јуни, 2019

Скопје не е безбеден град за пешаците ако се погледне билтенот од последниот викенд.

Се вози брзо а често и под дејство на алкохол.

Од петок до недела полицијата санкционирала 183 возачи кои возеле побрзо од што е дозволено на улиците во главниот град.

94 е бројот на возачи кои се исклучени од сообраќај, а 31 од нив возеле под дејство на алкохол а 56 возеле ама немале право односно биле возачи почетници.

Сепак, има и такви кои ризикуваат и возат со истечена возачка а бројот на регистрирани викендов бил 46 .

Двајца возачи преминале на црвено светло а казни добиле и двајца кои не пропуштиле пешаци.

Од полицискиот билтен станува јасно дека и пешаците не внимаваат а викендов е санкциониран само еден пешак кој поминал на црвено.

Пајакот кренал 88 возила.

Можеби ќе ве интересира

Шекеринска: Со чист мандат ќе покажеме дека знаеме проблемите да ги претвориме во успех

Шекеринска: Со чист мандат ќе покажеме дека знаеме проблемите да ги претвориме во успех

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев најави брзи избори, ВМРО-ДПМНЕ прифати

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев најави брзи избори, ВМРО-ДПМНЕ прифати

АХМЕТИ: Неприфатливо е да се прифати неправедна вина

АХМЕТИ: Неприфатливо е да се прифати неправедна вина

САД РАЗОЧАРАНИ: Порачаа да градиме транспарентно и демократско општество

САД РАЗОЧАРАНИ: Порачаа да градиме транспарентно и демократско општество

ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Грците пишуваат за разочарувањето во Брисел

ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Грците пишуваат за разочарувањето во Брисел

ЗАЕВ СЕ ОБИДЕЛ ДА ДОГОВОРИ СРЕДБА СО МАКРОН: Дали се слушнале по ветото?

ЗАЕВ СЕ ОБИДЕЛ ДА ДОГОВОРИ СРЕДБА СО МАКРОН: Дали се слушнале по ветото?

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

МИЦКОСКИ ГО ПРИФАЌА ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗБОРИ: Го спомена и Преспанскиот договор како неправда која друг ја нанел

МИЦКОСКИ ГО ПРИФАЌА ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗБОРИ: Го спомена и Преспанскиот договор како неправда која друг ја нанел

ЗАЕВ ЗА ОСТАВКАTA ЗА КОЈА ПИШУВАА МЕДИУМИТЕ: Сите опции беа во мојата глава

ЗАЕВ ЗА ОСТАВКАTA ЗА КОЈА ПИШУВАА МЕДИУМИТЕ: Сите опции беа во мојата глава