05 Август, 2020
0.0280

НИКАКО ДА СЕ СИМНЕМЕ ПОД 10 ОТСТО - стапката денеска е 13,7 проценти

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2020

Процентот на заразени од вкупниот број тестирани и денеска е висок и тој изнесува 13,7 отсто.

Оваа стапка се добива врз основа на бројот на тестирани и бројот на позитивни граѓани, а со оглед што во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19.

Вчера, пак, стапката на заразеност била идентична, односно нешто пониска од вчера, и изнесувала 12,9 отсто.

Според здравствените параметри, стапката на заразени треба да изнесува околу 5 отсто или помалку, за да се смета дека состојбата со корона вирусот во земјата е под контрола.

Во последниов период земјава не само што не успева да се симне до пет отсто, туку речиси постојано има стапка над 10 проценти. 

Денеска се регистрирани 136 новозаболени, и шесмина починати, од кои двајца млади на 42 и 46 години. 

Можеби ќе ве интересира

СЛУЧАЈ ВО ШТИП: Се излечил, па повторно се заразил со коронавирусот

СЛУЧАЈ ВО ШТИП: Се излечил, па повторно се заразил со коронавирусот

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни