26 Февруари, 2020
0.0217

Никој не мисли на овие луѓе, но тие одлично заработуваат

Објавено во: Финансии 31 Мај, 2019

Една од најопасните работи на светот е добро платена. 

Секоја година над 700 храбри алпинисти одат во освојување на Монт Еверест.

Годинава дури 381 лице добија дозвола за планинарење со што е срушен рекорд.

Сепак следејќи ја авантурата  никој не мисли на водачите.

Повеќето експедиции изнајмуваат комерцијален водич, и за тоа плаќаат од 60.000 до 65.000 долари.

Под тоа се подразбира водич и шерпас, кој обично го носи багажот на алпинистите за да може полесно да се искачуваат до врвот. Таквите авантури може да чинат и до 100.000 долари па и повеќе.

На пример, Компанијата „Севен самит трекс“ во понудата има пакет ВВИП Монт Еверест по цена од 130.000 долари по лице.

Минатата недела имаше 11 смртни случаеви на Монт Еверест при обид за освојување на врвот.

Можеби ќе ве интересира

КОЈ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК ЛАПНА МЕСЕЧНА БРУТО ПЛАТА ОД 250 ИЛЈАДИ ЕВРА - УЈП пак не откри имиња

КОЈ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК ЛАПНА МЕСЕЧНА БРУТО ПЛАТА ОД 250 ИЛЈАДИ ЕВРА - УЈП пак не откри имиња

Ја фаќа ли корона вирус и Македонската берза?

Ја фаќа ли корона вирус и Македонската берза?

(ВИДЕО) ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Две земји во борба за „зеленото злато“

(ВИДЕО) ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Две земји во борба за „зеленото злато“

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари