18 Мај, 2021
0.0204

НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ФОРМИРА ВЛАДА: Нови избори во Бугарија, најверојатно среде лето

Објавено во: Балкан 02 Мај, 2021

Ниту социјалистите во Бугарија не успејаа да формираат влада по редовните парламентарни избори кои се одржаа на 4.април, па неизбежни се нови парламентарни избори.

БСП не успеа да формира влада, па социјалистите ќе му го вратат мандатот на претседателот Радев.

– Имаме изјава од трите нови политички субјекти дека нема да поддржат влада на БСП. Тие покажаа политичка незрелост и недостаток на култура за политички дијалог. Не можеа да го победат егото и да се обединиме околу нештата кои не обединуваат. И покрај желбата за промена со готов план, ден по ден мерка по мерка со луѓе кои можат да ја направат таа промена влада составена од БСП макар и времена е невозможна, вели Корнелија Нинова, претседателка на БСП.

Претходно двете партии и Герб на Бојко Борисов и партијата на шоуменот Слави Трифонов „Има таков народ“ го вратија мандатот за формирање на Влада.  

Според уставот на Бугарија, ако националното собрание не успее да формира кабинет по три обиди, претседателот треба да го распушти парламентот, но истовремено треба да назначи привремена влада и да закаже предвремени избори во рок од два месеци. Предвремените избори во Бугарија најверојатно би се одржале на 11.јули.


Можеби ќе ве интересира

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува