21 Септември, 2021
0.0183

НИКОЈ НИКОГАШ НЕ ЈА ПОНИЖИЛ МЕРКЕЛ ВАКА: Политички шамар на прошталната турнеја на канцеларката

Објавено во: Свет 13 Септември, 2021

Варшава не и приреди најтопло добредојде на германската канцеларка Ангела Меркел, а полскиот претседател Анджеј Дуда ја навредил својата германска колешка одбивајќи да се сретне со неа, пишува Die Welt.

Авторот на написот, Филип Фриц, напиша дека, според неговите информации, средбата меѓу Меркел и Дуда била однапред планирана, но по нејзиното пристигнување во Варшава, германската канцеларка морала да ја смени програмата на посетата.

„Се разбира, таа подоцна доби букет цвеќе од премиерот Матеуш Моравиецки во паркот Лазенки, но претседателот Дуда, кој е првиот човек на земјата според протоколот, не ја поздрави Меркел“, се вели во написот.

Ди Велт напоменува дека полските медиуми објавија неколку дена пред доаѓањето на Меркел дека можеби нема да се одржи средба со Дуда, бидејќи тој требало да присуствува на комеморативните настани во Катовице.

Авторот нагласил дека канцеларката била примена од претседателите на САД и Украина надвор од ЕУ, Џозеф Бајден и Владимир Зеленски, за време на „прошталната турнеја“, додека шефот на една членка на ЕУ, поточно Полска, одбил да се сретне со неа.

Според Фриц, на овој начин полската страна одлучила да и одговори на Меркел бидејќи таа не го поканила Дуда да се консултира со владата во Берлин.

Новинарот посочува дека ниту една од земјите на ЕУ не ја третира Полска толку студено како Германија и дека потегот на Варшава е навреда што укажува на конфликт меѓу двете земји.

Фриц спомена дека Полска ја надмина Италија во однос на трговијата со Германија и го зазеде петтото место на листата на нејзините трговски партнери, но во политичка смисла, Варшава и Берлин „немаат што да си кажуваат едни на други“.

Има сѐ повеќе несогласувања меѓу двете земји, полските медиуми ја прикажуваат Германија како непријател, и воопшто, во Варшава се повеќе се дискутира за можноста за излез од Европската унија.

Можеби ќе ве интересира

Единствена Русија официјално победи на изборите

Единствена Русија официјално победи на изборите

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки