20 Јули, 2019
0.0204

Никој уште не знае од каде тргнал превртениот македонски автобус

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2018

Превртениот македонски автобус, во кој загинаа тројца патници во близина на Лесковац, има непозната точка на тргнување, бидејќи некои српски медиуми претпоставуваат дека тој е од Штип, а други од Прилеп..

Неофицијално тој влегол во снежна бура по што излизгал и се превртел.на патот кон Ниш во близина на Лесковец, а крајна дестинација требало да биде Виена. На местото на несреќата има огромен снежен нанос, па се претпоставува дека причина за трагедијата е новонастанатата временска ситуација, но се остава можност возачот да заспал.

Сите преостанати патници се хоспитализирани, а еден од најтешкоповредените има скршен череп. :Четворица се потешко повредени, но вон животна опасност, додека 14-мина ќе бидат пуштени на домашно екување.

-Автобусот беше превртен, тројца патници не даваа знаци на живот. Екипите на Итна помош од Лесковац кои стигнаа први на лице место им укажаа помош на повредените и направија тријажа. Имаше патници кои беа заробени во автобусот. Нив ги ослободија припадниците на пожарникарската служба. Најтешко повредените ги транспортиравме во Ниш. Еден од пациентите кој е прв згрижен, имаше симптоми на скршен череп, – изјавил доктор од Итната помош од Ниш за српски Блиц.

Во тек е полицискиот увид и утврдување на причините за несреќата


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Oткажана лидерската, Заев предложи Русковска да ја замени Јанева

ФОКУС НА ДЕНОТ: Oткажана лидерската, Заев предложи Русковска да ја замени Јанева

Дали Русковска прифаќа да биде наследник на Катица Јанева?

Дали Русковска прифаќа да биде наследник на Катица Јанева?

Заев: СЈО станува Јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција

Заев: СЈО станува Јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција

Што велат од ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на Заев за СЈО?

Што велат од ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на Заев за СЈО?

Ќе има ли лидерска кај Пендаровски?

Ќе има ли лидерска кај Пендаровски?

Заев: Не познавам такви како „Кики и Фрики“

Заев: Не познавам такви како „Кики и Фрики“

Сметката на 1ТВ повторно е блокирана

Сметката на 1ТВ повторно е блокирана

Се прислушкуваат 150 разговори, снимани и тие од „Рекет“

Се прислушкуваат 150 разговори, снимани и тие од „Рекет“

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Зоран Заев

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Зоран Заев