21 Октомври, 2019
0.0183

Никола Груевски останува почесен претседател, ќе нема нови

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски ќе остане почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Во новиот статут на најголемата опозициска партија само повеќе не е наведена можноста за некој да биде прогласен за таа функција, што не значи дека претходниците треба да бидат избришани, пишува „Независен“.

Според најавите на Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во псоледното интервју на ТВ24, најави дека нема повеќе да има прогласувања на функцијата почесен претседател според примерот на статутите на сестринските партии од Европа.

Конгресот му ја додели титулата на Груевски во Валандово во декември 2017 година кога Мицкоски стана лидер. Според тоа,, не постои можност да се отповикува одлуката на конгресот, велат од партијата.

Можеби ќе ве интересира

Коалицијата на Мицкоски доби ново име

Коалицијата на Мицкоски доби ново име

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се сумираат впечатоците од лидерската, попис ќе нема во април

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се сумираат впечатоците од лидерската, попис ќе нема во април

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ЃУЛИСТАНА МАРКОВСКА: Прав пат ни е доколку ЕУ реши да ни направи мониторинг

ЃУЛИСТАНА МАРКОВСКА: Прав пат ни е доколку ЕУ реши да ни направи мониторинг

ОЈО: Обвинителот во случајот „Тамара“ побарал изземање

ОЈО: Обвинителот во случајот „Тамара“ побарал изземање

ЗАЕВ Е ПОКАНЕТ ВО РИМ: Џузепе Конте бара да добиеме датум идниот месец

ЗАЕВ Е ПОКАНЕТ ВО РИМ: Џузепе Конте бара да добиеме датум идниот месец

МИЛОШОСКИ: Има три комплицирани начини за враќање на името

МИЛОШОСКИ: Има три комплицирани начини за враќање на името

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Се судрија мотори кај Градежен факултет

Се судрија мотори кај Градежен факултет