22 Ноември, 2019
0.0251

Николас Мадуро му испрати гитара на Роџер Вотерс

Објавено во: Свет 14 Јуни, 2019

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро му испрати мала јужноамериканска гитара како подарок на британскиот музичар Роџер Вотерс, еден од основачите на легендарниот бенд "Пинк Флојд", за да му се заблагодари за тоа што упатува критики кон санкциите на САД против оваа латинска земја.

Претседателот на Венецуела му се заблагодари на британскиот музичар за неговото "разбирање, солидарност и поддршка за венецуелскиот народ што се соочува со американската империјалистичка блокада".

Венецуела, која има најголеми резерви на нафта во светот, доживува најголема економска криза во својата историја, а Мадуро му препишува на САД дека води "економската војна".

Роџер Вотерс одговори со видео во кое вели "дека е возбуден" од подарокот Мадуро.

"Ќе продолжиме да правиме се што можеме за да ја поддржиме борбата на венецуелскиот народ против напорите на Империјата да го уништи. Ние сме на ваша страна и ќе продолжиме да бидеме", рече тој.


Можеби ќе ве интересира

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ