17 Август, 2022
0.0351

Николоски: На Мечкин Камен бев исвиркан по партиска команда од директорчиња на СДСМ

Објавено во: Македонија 06 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, во емисијата Вечерашно шоу на ТВ Алфа рече дека при прославата на празникот Илинден на Мечкин Камен бил режирано исвиркан од функционери на СДСМ.

Тој ја предводеше делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ заедно со пратениците Драган Ковачки и Ане Лашкоска, а исвиркан бил од поранешниот пратеник од Ѓорче Петров, Александар Ацевски, кој сега е директор на Македонија пат и за кого опозицијата тврди дека набавил битумен со прескап транспорт на истиот.

-После тоа пристапивме ние, нормално си имаа овие од СДСМ организирано „топол пречек“ за нас кои што се обидоа подоцна да го спинуваат во јавноста дека имало наводно свирежи, а всушност се работеше за 100тина луѓе кои што беа по партиска команда на разни директори и директорчиња, почнувајќи од директорот на Македонија пат познат по тоа што набави битумен за 9 милиони евра во кои чиста заработка е 4 милиони евра и ќе го има најскапиот транспорт на планетава, затоа што веројатно ќе се транспортира од Шведска во Македонија за 11.000 евра по цистерна. Така што тој беше таму, имаше различни други директори и директорчиања. Тие беа тие што го правеа нередот, останатиот дел од народот беше мирен, рече Николоски.

Тој додаде дека за време на манифестацијата немало место каде да седне делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ.

- Кога стигнавме таму нормално немаше за нас место каде да седнеме, очекувано нели затоа што сме од ВМРО-ДПМНЕ, па на неколку од протоколот навистина им беше непријатно носеа столчиња, ние одбивме и стоевме во шумата и почекавме да ни дојде редот да положиме свежо цвеќе и ние таму не бевме заради владата, туку бевме да искажеме почит на Питу Гули и на оние кои што загинаа со него бранејќи ја Крушевската Република, истакна Николоски.

Можеби ќе ве интересира

Лиле Стефанова ќе ја менува Русковска

Лиле Стефанова ќе ја менува Русковска

Oбвинителството отвори истрага за грабнување на бебе во Скопје

Oбвинителството отвори истрага за грабнување на бебе во Скопје

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција