30 Ноември, 2020
0.0220

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Ова е голема неправда, ова е злосторничко здружување против македонскиот народ, беше порачано на протестот на ВМРО-ДПМНЕ. 

Партијата попладнево пред Министерството за правда го започна петтиот по пред тематски протест. 

Адвокатката Ружица Николовска порача денес дека имаме Министерство за неправда. 

„Имавме огромен број на случаи и сомневања за криминал. Дали нешто преземаа, дали некој доби судски епилог? Не, не доби“, вели таа. 

Таа рече дека власта не испорачала правда. 

„Дали испорачаа правда во случајот „Рекет“? Не, гледаме селектива правда и селективен пристап“, рече таа. 

Николовска изјави дека власта упатува порака дека ќе има „прочистување“ во судството на оние кои нема да работат по нивен налог. 

Овој протест е против сите неправди или како што пишува и на транспарентот што го носат демонстрантите „Против реваншизмот и политичкото насилство“.

На протестот беше интонирана и македонската химна. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите