22 Ноември, 2019
0.0218

Нина Ангеловска: Капиталните инвестиции следната година нема да бидат надувани

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2019

Нина Ангеловска, министерката за финансии, синоќа во своето гостување во емисијата „Што не е јасно?“ на ТВ Алфа рече дека за следната година нема да се проектираат високи суми за капитални инвестиции во буџетот за 2020, откако овие јавни трошења завршија неславно во 2019 и 2018 со ребаланс поради нискиот процент на реализација, па парите мораше да се прераспределуваат за други намени.

„Проектирањето на капиталните инвестиции ќе биде ненадувано, реално за следната година“, рече Ангеловска, најавувајќи ја новата методологија за проектирање на капиталните инвестции со што истите ќе се претстават со помали суми со цел процентот на реализација да биде прикажан како повисок.

Според последните податоци објавени на страната на Министерството за финансии, заклучно со септември годинава се реализирале само 37,64 проценти од планираните инвестиции. Или, додека за капитални расходи од буџетот се издвоени 369.208.020 евра, се потрошиле 138.955.547 евра.

Бројките се разочарувачки иако се знае дека капиталните расходи или капитални инвестиции, се оние расходи на буџетските корисници наменети за трајни добра, како патишта, училишта, болници, водоводи, студентски домови, спортски објекти, апарати за здравството, опрема хардвер, софтвер …

Ангеловска во телевизиското студио наведе дека не може да се надомести штетата и да се вратат 12-те милиони евра од наплатениот прогресивен данок пред да биде замрзнат, како што бара опозицијата, затоа што по тој принцип тогаш државата треба да се враќа на штетата од други минати закони и одлуки. 

Министерката не сака да дава прогнози колкав ќе биде буџетот за 2020 пред да биде усвоен на владина седница, напоменувајќи дека мерките за субвенции за платите и за социјалните реформи се предвидени за седната година и дека тој е ликвиден и може да го издржи тоа. 
Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

Кој заработува од сириската нафта?

Кој заработува од сириската нафта?

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“

УТРИНСКИ ФОКУС: Кавадарци има седуммина величествени, кои се тие?

УТРИНСКИ ФОКУС: Кавадарци има седуммина величествени, кои се тие?

ЗА ХРАНА, СОКОВИ И ЧОКОЛАДИ - кои се „иноватори“ зеле државни пари

ЗА ХРАНА, СОКОВИ И ЧОКОЛАДИ - кои се „иноватори“ зеле државни пари