15 Јули, 2020
0.0318

Нина Ангеловска: Ребалансот на буџетот не беше поради недостиг на приходи

Објавено во: Економија 18 Октомври, 2019

Министерката за финансии Нина Ангеловска од Вашингтон порача дека ребалансот на буџетот не се направил поради недостиг на приходим туку поради реалокација на средствата, првенство како што вели таа, да се инвестира во човечкиот капитал во Македонија.

- Ребалансот е нормална алатка и се прави секоја година. Не се прави заради проблеми во наплатата. Приходната страна е одлична. Човечкиот капитал е една од темите, а ребалансот е во насока на мотивираноста на вработените, за финансиска поддршка на бизнисот., вели Ангеловска.

Таа заедно со гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска - Бежоска, учествуваат на годишните Есенски средби на ММФ и Светската банка во Вашингтон каде учествуваат највисоки претставници и експерти од 189 земји во светот. 

Македонската економија е во добра кондиција и реални се очекувањата земјата да стаса до 3,5 отсто, вели Ангеловска.

- Светска банка го ревидира растот, овој пат на 3.2 отсто. Се бележи раст на извозот, на кредитирањето, на приватниот сектор, раст на градежништвото, инвестициската активност, потрошувачката. Македонската економија се движи во добра насока. На крајот очекуваме растот да достигне до 3,5 колку што се проекциите на Министерството за финансии и Народна банка. Растот на извозот кон Германија е зголемен за 20 отсто. Флексибилни сме како мала аекономија во применувањето на мерките, порача Ангеловска.

Членството на НАТО, како што вели таа, ќе донесе зголемување на невработениоста, раст на БДП, извозната активност, странски директни инвестиции. 

- Тоа значи поволна околина за инвестирање. Сите реформи што ги правиме ги правиме за нас, не само за да задоволиме критериуми, додаде таа.

Можеби ќе ве интересира

Малите акционери се погласно ја негодуваат зделката со „Дуферко“, од „Макстил“ велат - таа ќе донесе подобар резултат за компанијата

Малите акционери се погласно ја негодуваат зделката со „Дуферко“, од „Макстил“ велат - таа ќе донесе подобар резултат за компанијата

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

ССМ: 15 јули е неработен ден за сите работници

ССМ: 15 јули е неработен ден за сите работници

ГАСОТ ВО ВТОР ПЛАН: Русите прават пари од златото

ГАСОТ ВО ВТОР ПЛАН: Русите прават пари од златото

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

ОД УТРЕ НА ПЛАЖА НА ДРЖАВЕН ТРОШОК: Ваучерите во функција

ОД УТРЕ НА ПЛАЖА НА ДРЖАВЕН ТРОШОК: Ваучерите во функција

Интервју Лазаров: Пропуштивме многу, економските односи со Бугарија треба да се приоритет

Интервју Лазаров: Пропуштивме многу, економските односи со Бугарија треба да се приоритет

Од денеска повторно поскапени горива

Од денеска повторно поскапени горива