17 Август, 2022
0.0335

Ниту дводневниот притисок во Собранието не го натера Заев да каже какви планови има Биг Мајк во Македонија

Објавено во: Економија 01 Септември, 2019

Добивај вести на Viber

Иако два дена по ред - во петокот и саботата, опозициските пратеници во Собранието додека траеше расправата пред гласањето за новите министри и заменици-министри го опсипуваа со прашања за тоа какви планови во Македонија има Мајкл Штрауметис, премиерот Зоран Заев вешто избегнуваше да одговори за средбата со бизнис естрадната ѕвезда.

Шефот на Владата во текот на целата седница „водеше борба“ надмудрувајќи се од собраниската говорница со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за прашања од економијата, меќународните односи и демократијата, но единствено не даде објаснување за мотивите на Биг Мајк да го спушти својот приватен авион на скопскиот аеродром и да најави дека од Македонија би направил европска „канабис супер сила”. 

Секторот за односи со јавноста и натаму одбива да одговори која е целта на оваа посета и во какви преговори е со познатиот претприемач во полето на одгледување на канабис, кој наедно е и мега-популарен на Инстаграм, инаку засега единствениот извор на информации за неговата неодамнешна посета во Македонија и средбите со личности од политичкиот живот во нашата земја.

Штрауметис допатува во Македонија во вторникот, ги најави своите супер планови за инвестициите во полиња со марихуана и го сподели својот ентузијазам за соработка со македонската влада, а беше придружуван и под полициска заштита.

„Зборувавме многу за канабисот. И, дозволете ми да ви речам, оваа земја има голем потенцијал. Возбуден сум што ќе бидам дел од претворањето на Македонија во една од европските супер сили“, истакна Штрауметис по средбата со Заев.

Покрај средбите со функционерите, контроверзниот инвеститор од САД беше во посета на некои од постоечките погони за производство на медицински канабис во земјава

Засега единственото објаснување е дека Владата на Република Северна Македонија и премиерот Зоран Заев на дневно ниво реализираат бројни средби и работни состаноци на економски теми и дека не постои таква рутина за јавно информирање за сите работни средби во Владата.

Сопственикот на „Advanced Nutrients” ја поседува најголемата компанија во светот за продажба на хранливи продукти специјализирани за канабис, со 90 милиони американски долари годишно во продажба во повеќе од 93 земји.

Македонија во последните три години заедно со Бугарија и Грција важат за либерални земји на Балканот кога станува збор за производство на канабис за медицински цели иако засега не се познати економските ефекти, односно нема официјални резултати за влијанието во македонскиот БДП на овој сектор, иако првичниот мотив кога се носеа законските решенија беше токму тоа.


Можеби ќе ве интересира

Генерали Инвестмент: Сушата и високите температури се повеќе ги мачат европските економии

Генерали Инвестмент: Сушата и високите температури се повеќе ги мачат европските економии

Доларот падна во однос на другите валути

Доларот падна во однос на другите валути

СРБИЈА ВО ЈУЛИ РЕГИСТРИРАШЕ ВИСОКИ 12,8 ОТСТО ИНФЛАЦИЈА, очекуваат да продолжи поскапување и следните месеци да достигне 14 проценти

СРБИЈА ВО ЈУЛИ РЕГИСТРИРАШЕ ВИСОКИ 12,8 ОТСТО ИНФЛАЦИЈА, очекуваат да продолжи поскапување и следните месеци да достигне 14 проценти

ХРАВАТСКА ГАСИ СТРУЈА, ДРАМАТИЧНА СОСТОЈБАТА ВО РЕГИОНОТ: Соседството се подготвува за зимата

ХРАВАТСКА ГАСИ СТРУЈА, ДРАМАТИЧНА СОСТОЈБАТА ВО РЕГИОНОТ: Соседството се подготвува за зимата

УНИКАТНИ ГЕРМАНСКИ ДИПЛОМИ И ЗНАЕЊА ДИРЕКТНО НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, Институтот ХАЈДЕЛБЕРГ ни го приближува дуалното универзитетско образование

УНИКАТНИ ГЕРМАНСКИ ДИПЛОМИ И ЗНАЕЊА ДИРЕКТНО НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, Институтот ХАЈДЕЛБЕРГ ни го приближува дуалното универзитетско образование

ШТИПСКА КОМПАНИЈА ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЛЕБ ЗА ВРАБОТЕНИТЕ ПОТРОШИЛА 572 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ - дали се за плати, или за некоја друга причина

ШТИПСКА КОМПАНИЈА ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЛЕБ ЗА ВРАБОТЕНИТЕ ПОТРОШИЛА 572 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ - дали се за плати, или за некоја друга причина

ЕСМ: Во РЕК Битола и РЕК Осломеј зголемено производство за 40 отсто

ЕСМ: Во РЕК Битола и РЕК Осломеј зголемено производство за 40 отсто

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

АСО реши 31 отсто повеќе претставки во корист на осигуреници, изречени парични казни за две осигурителни компании

АСО реши 31 отсто повеќе претставки во корист на осигуреници, изречени парични казни за две осигурителни компании