29 Септември, 2023
0.0251

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот

Објавено во: Свет 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Хонг Конг го заврши своето четиригодишно владеење и ја загуби титулата најскап град во светот за иселениците во Њујорк.

Најновото истражување на ECA International „Cost of Living“ рангира 207 градови врз основа на потрошувачката кошница составена од најважните стоки и услуги неопходни за живот.

Параметрите по кои се рангирани градовите се храната, комуналните услуги, јавен превоз и основни потреби како што се покуќнина.

- Цената на стоките и услугите во Хонг Конг се искачи на повеќегодишен максимум, што покажува дека градот не е поштеден од бранот на инфлација забележан низ светот во изминатата година. И покрај ова, Хонг Конг падна во рангирањето, бидејќи зголемувањето на цените на секојдневните стоки и услуги беше ублажено со падот на трошоците за сместување во градот - изјави Ли Куане, регионален директор за Азија во ECA International, пишува CNBC.

Сепак, Хонг Конг ја задржа својата позиција како најскапа локација во Азија.

Втората најскапа локација во Азија е Сингапур, кој се искачи за осум места во однос на минатогодишното рангирање. Сингапур е исто така петта најскапа локација во светот, покажа истражувањето. Неодамнешниот извештај на Азиско-пацифичкиот центар за домување на Институтот за урбана земја покажа дека приватните куќи за изнајмување во Сингапур имаат највисока месечна кирија во Азија Пацифик од 2.600 долари, „далеку повисока од другите градови“.

Токио, кој беше во првите пет во светот во последните пет години, падна пет места, сега е на 10-тото место, соопшти ECA.Според истражувањето, Њујорк се искачи за едно место, па сега е на врвот, додека Сан Франциско се искачи за четири позиции. Ова се 10-те најскапи градови за живеење доколку сте странец.

1. Њујорк

2. Хонг Конг

3. Женева

4. Лондон

5. Сингапур

6. Цирих

7. Сан Франциско

8. Тел Авив

9. Сеул

10. Токио

ФОТО: Unsplash

Можеби ќе ве интересира

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат

ЕГЗОДУСОТ ПРОДОЛЖУВА: Нагорно-Карабах ќе престане да постои од јануари 2024 година, изјави претседателот

ЕГЗОДУСОТ ПРОДОЛЖУВА: Нагорно-Карабах ќе престане да постои од јануари 2024 година, изјави претседателот

МАЛОЛЕТЕН УЧЕНИК СО НОЖ ПРОБОДЕ НАСТАВНИК ВО ОКО: Напад во шпанско училиште, детето со два ножа ги избодело сите што минувале

МАЛОЛЕТЕН УЧЕНИК СО НОЖ ПРОБОДЕ НАСТАВНИК ВО ОКО: Напад во шпанско училиште, детето со два ножа ги избодело сите што минувале

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

Гренел до косовска политичарка: Не е добра идеја да ја гризете раката што ве храни со децении

Гренел до косовска политичарка: Не е добра идеја да ја гризете раката што ве храни со децении

Хилари Клинтон до Путин: Проширувањето на НАТО е последица на руската политика

Хилари Клинтон до Путин: Проширувањето на НАТО е последица на руската политика