22 Април, 2019
0.0217

Њујорк одобри градска плажа од 900 милиони долари, но капењето е спорно

Објавено во: Свет 10 Февруари, 2019

Градските власти на Њујорк планираат да изградат градска плажа на реката Хадсон која  ќе биде во близина на облакодерите на Менхетен.и популарниот парк High Line.

Изградбата на плажа на површина од 2,2 хектари, што е околу три фудбалски игралишта, ќе започне следната година, објави Хина.

Делot од брегот na Хадсон, каде што e предвиден план за плажа е само неколку минути одалечен од Музејот на Витни и други атракции на Менхетен.

Отворањето на проектот вреден 900 милиони евра е планиран за 2022 година. Експертите велат дека посетителите ќе можат да се сончаат по изградбата на плажата, но и дека пливањето во Хадсон е дискутабилно.

Иако квалитетот на водата значително се подобри во текот на изминатите неколку години и таму повторно се одлгледуваат остриги кои бараат совршено чиста вода, но пливањето не е безбедно поради силните речни струи.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Од серија до реална фотелја: Комичарот Зеленски е нов претседател на Украина

Од серија до реална фотелја: Комичарот Зеленски е нов претседател на Украина

Има приведени лица за нападите во Шри Ланка

Има приведени лица за нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО) Кој стои зад „крвавиот“ Велигден во Шри Ланка

(ВИДЕО) Кој стои зад „крвавиот“ Велигден во Шри Ланка

Овие земји се „магнет дестинација“ за богатите: каде емигрираат оние со милиони на сметка

Овие земји се „магнет дестинација“ за богатите: каде емигрираат оние со милиони на сметка

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Мртвите во Шри Ланка не може да се избројат, ужасни сцени на сите страни

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Мртвите во Шри Ланка не може да се избројат, ужасни сцени на сите страни

Гигантот Тесла ќе штеди: Отпушта четири директори

Гигантот Тесла ќе штеди: Отпушта четири директори

БАНКИТЕ ТРУПААТ ОД НЕГО: Цената на златото ќе достигне 1.400 долари до крајот на годината

БАНКИТЕ ТРУПААТ ОД НЕГО: Цената на златото ќе достигне 1.400 долари до крајот на годината