19 Февруари, 2019
0.2939
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Њујорк одобри градска плажа од 900 милиони долари, но капењето е спорно

Објавено во: Свет 10 Февруари, 2019

Градските власти на Њујорк планираат да изградат градска плажа на реката Хадсон која  ќе биде во близина на облакодерите на Менхетен.и популарниот парк High Line.

Изградбата на плажа на површина од 2,2 хектари, што е околу три фудбалски игралишта, ќе започне следната година, објави Хина.

Делot од брегот na Хадсон, каде што e предвиден план за плажа е само неколку минути одалечен од Музејот на Витни и други атракции на Менхетен.

Отворањето на проектот вреден 900 милиони евра е планиран за 2022 година. Експертите велат дека посетителите ќе можат да се сончаат по изградбата на плажата, но и дека пливањето во Хадсон е дискутабилно.

Иако квалитетот на водата значително се подобри во текот на изминатите неколку години и таму повторно се одлгледуваат остриги кои бараат совршено чиста вода, но пливањето не е безбедно поради силните речни струи.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен