25 Јануари, 2020
0.0239

Нобеловецот Хандке е непожелна личност во Сараево и Приштина

Објавено во: Балкан 11 Декември, 2019

Во Сараево и Приштина, добитникот на Нобеловата награда, австрискиот писател Петер Хандке е непожелна личност. 

Партијата за демократска акција на Бакир Изетбеговиќ донесе ваква одлука, но истото го сторија и властите во Приштина. 

На седница од СДА на Изетбеговиќ усвоија декларација со која го осудуваат доделувањето на Нобеловата награда на човек кој го негирал геноцидот во Сребреница. 

Додаваат дека Хандке во времето на агресијата во БиХ, ги поддржал големосрпските идеи. 

Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, на Фејсбук ја соопшти одлуката.

„Денеска одлучив да го прогласам Петер Хандке како непожелна личност во Косово. Од денеска тој е „персона нон грата“. Негирањето на злосторствата и поддршката на криминалците е страшно дело“ – напиша Пацоли.

Повеќе балкански земји, меѓу кои и Македонија го бојкотираа доделувањето на Нобеловата награда на Хандке. Писателот важи за голем пријател на српскиот народ и на поранешниот претседател Слободан Милошевиќ. 

фото АП

Можеби ќе ве интересира

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ ТЕЛАТА: Земјотресот во Турција урна згради и уби луѓе

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ ТЕЛАТА: Земјотресот во Турција урна згради и уби луѓе

Силен земјотрес во источна Турција

Силен земјотрес во источна Турција

ОСТАВИЛ ПРОШТАЛНО ПИСМО: Koj e мажот кој се самоуби пред Собранието во Белград?

ОСТАВИЛ ПРОШТАЛНО ПИСМО: Koj e мажот кој се самоуби пред Собранието во Белград?

(ВИДЕО) Човек си пукаше во глава пред Парламентот во Белград

(ВИДЕО) Човек си пукаше во глава пред Парламентот во Белград

Од април во Турција ќе се плаќа такса за престој

Од април во Турција ќе се плаќа такса за престој

Земјотрес близу Измир стресе и грчки острови

Земјотрес близу Измир стресе и грчки острови

(ВИДЕО) ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загинаа двајца братучеди, автомобилот не може да се препознае

(ВИДЕО) ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загинаа двајца братучеди, автомобилот не може да се препознае